Počet hospitalizovaných s covidem vzrostl za jediný den o pětinu. Za pátek přibylo v nemocnicích 151 lidí

V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší nárůst za jediný den od březnového začátku epidemie v zemi. Počet hospitalizovaných tak stoupl téměř o pětinu na 976. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V úterý navíc v Česku přibylo 17 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je druhý největší přírůstek za den od začátku epidemie. Celkem je mrtvých 655.

Z nakažených koronavirem, kteří jsou nyní v nemocnicích, jsou více než dvě stovky ve vážném stavu. Nárůst počtu těžkých případů za úterý byl mírnější než celkový přírůstek hospitalizovaných. Množství těžce nemocných vzrostlo asi o desetinu.

Podobně jako počet hospitalizovaných v úterý výrazně stouplo množství zemřelých lidí nakažených koronavirem. Přibylo 17 úmrtí, což je druhý největší přírůstek za jeden den od začátku epidemie. Celkem bylo od začátku března zaznamenáno dohromady 655 úmrtí.

Lidí, kteří aktuálně trpí covidem-19, je nyní 34.821. To je více než celkový počet vyléčených od začátku epidemie, který činí 33.443 lidí. U většiny nemocných má covid-19 lehký průběh. Podíl nakažených, kteří skončili v nemocnici, na celkovém počtu aktuálně nemocných dosahuje nyní zhruba 2,9 procenta.

Hospitalizovaných i zemřelých v poslední době výrazně přibylo. Jen za září se počet lidí v nemocnici i těžce nemocných zvětšil skoro na šestinásobek stavu z konce srpna. Hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu je tak nyní dvakrát více než při první vlně epidemie na jaře. Počet zemřelých vzrostl od konce srpna o více než polovinu.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo potvrzeno celkem 68 919 případů covidu-19. Potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku v úterý přibylo 1964, méně než ve většině všedních dnů minulého týdne. Dnes zatím k 18:00 bylo zaznamenáno 1080 nově nakažených. Nejvýraznější nárůst nakažených byl za posledních sedm dní na Uherskohradišťsku, kde přibylo přes 262 případů nemoci v přepočtu na 100 000 obyvatel.

V Praze se nárůst zrychlil

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V hlavním městě nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 zrychluje od pondělí, ve středu se přiblížil dosud rekordnímu přírůstku 601 z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno přes 13 000 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina vyléčila a 122 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je víc než 6000 obyvatel metropole.

Praha je podle webu ministerstva zdravotnictví jedním z regionů s nejvýraznějším přírůstkem nakažených koronavirem v Česku. Za posledních sedm dní se v hlavním městě objevilo téměř 202 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Nejvíce případů v přepočtu na obyvatele přibylo podle aktuálních údajů v okresu Uherské Hradiště, a to skoro 262.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ve středu novinářům řekla, že v hlavním městě se nedaří dohledávat místa nákazy novým typem koronaviru, pokud jím není domácnost nebo zaměstnání. Nakažené se také nedaří kontaktovat do 48 hodin, dodala.

V Praze podle ní nejsou vyčerpány nemocniční kapacity, kde je možné léčit pacienty s vážným průběhem covidu-19, volných je asi 20 procent lůžek. Zatím nebylo nutné rušit plánované operace a vyšetření, která lze odložit, jako tomu bylo na jaře.

Od pondělí začne v celé zemi kvůli zhoršené epidemické situaci platit nouzový stav. Spolu s ním vláda vyhlásila řadu dalších opatření, která v dalších dvou týdnech omezí provoz škol, dotkne se mimoškolních aktivit, ovlivní kulturní a sportovní život v zemi i konání hromadných akcí. Už dříve se výrazně rozšířila povinnost nosit roušky nebo omezila otvírací doba restaurací a barů. Vláda doufá, že tím epidemii v příštích dnech zbrzdí.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru