Plaga vyzval Prymulu k diskusi o opatřeních ve školách

Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k diskusi o možných opatřeních proti covidu ve školách i případné úpravě školního roku. Ministerstvo školství by podle Plagy mělo být více vtaženo do rozhodování o preventivních opatřeních i nařízení v nákazou nejhůře postižených regionech. Dnešní výzvu Prymuly k ředitelům, aby školy vyhlásily v pátek ředitelské volno, vnímá jako jednorázové doporučení, kterým se nyní ministerstvo školství už nebude zabývat. Plaga to dnes řekl v České televizi.

Prymula dnes po uvedení do úřadu řekl, že ministerstvo zdravotnictví nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. Zavírání škol si podle něj nikdo nepřeje. Pro některé regiony se nicméně diskutuje o možnosti distanční výuky na druhém stupni základních škol či na středních školách. Ředitelé by podle Prymuly měli zvážit vyhlášení ředitelského volna na pátek 25. září, aby vznikl čtyřdenní víkend a získal se čas na útlum epidemie. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý pak ČTK řekl, že by bylo lepší, kdyby ministerstvo školství vyhlásilo některé volné dny změnou organizace školního roku.

“Jsem připraven se bavit o úpravě školního roku, ale ne takto ad hoc dva tři dny dopředu, ale skutečně nějak systémově,” reagoval Plaga. “Pokud se máme bavit o nějakých dalších úpravách třeba školního roku nebo systémových věcech, které se týkají opatření preventivních, nebo v červeném regionu, tak jsem vyzval ministra zdravotnictví, abychom do toho byli ještě více vtaženi,” řekl.

Podle Plagy se osvědčila spolupráce s ministerstvem zdravotnictví na jaře i v létě, kdy se připravoval postup pro rozvolňování epidemiologických opatření nebo manuál pro fungování škol v novém školním roce. “Byl bych rád, kdybychom s novým ministrem zdravotnictví na to navázali a abychom jako ministerstvo byli vtaženi do formulování případně těch dalších opatření,” dodal.

Postup zástupců vlády při přípravě rozvolňování jarních opatření ve školách i manuálu pro nový školní rok přitom řada ředitelů škol kritizovala. Vadilo jim hlavně to, že se informace dozvídali pozdě, ale také neproveditelnost některých doporučení, která část ředitelů označila za alibismus.

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna, jak to dnes doporučil Prymula. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo vyhlášení volna zvážit ministerstvo školství. Ředitelé se budou v rozhodování o ředitelském volnu lišit, vyplývá z jejich odpovědí na dotaz ČTK. Podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by se měla hledat řešení pro jednotlivé školy.

“Pokud se pan ministr domnívá, že podobná aktivita může pomoct utlumit krizi, tak je plně v jeho kompetenci, aby se domluvil s hygienou a školy uzavřel,” řekl dnes ČTK Zajíček. “Naprosto nechápu, proč to dává do roviny apelu na ředitele škol, kteří mají použít jeden z pěti možných volných ředitelských dnů, abychom je na to vyčlenili,” uvedl. Upozornil, že ředitelé musí své rozhodnutí konzultovat se zástupci zřizovatele a rodičů.

Pokud to zůstane v rovině doporučení, tak Zajíček sám jako ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze 1 volno nevyhlásí. “Já raději budu učit, protože každý den, který odučíme je dobrý před tím, než nás pošlou do distančního vzdělávání,” vysvětlil. Dodal, že z jeho školy jsou tři děti v karanténě a ve škole zatím covid potvrzený není. Při ředitelském volnu se děti nemusí učit ani na dálku, takže by se podle Zajíčka řada z nich pravděpodobně sešla někde mimo školu.

Naopak Černý ČTK řekl, že je připraven volno ve škole v pátek vyhlásit. Potěšilo ho ministrovo vyjádření, že nechce zavírat první stupeň. Podle něj je také pořád naděje, že alespoň ještě nějakou dobu bude fungovat normálně i druhý stupeň. “My určitě uděláme vše pro to, aby k uzavření škol došlo co nejpozději. Určitě se budeme snažit panu ministrovi vyhovět,” řekl.

Dodal ale, že je ke zvážení, zda by v té souvislosti nemělo některé dny vyhlásit jako volné ministerstvo školství. Jednalo by se o takzvanou změnu organizace školního roku, kterou má ministerstvo v kompetenci. Podle Černého by toto řešení bylo zřejmě lepší než ponechání volby na straně škol.

Volno v pátek vyhlásí také předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, která vede Gymnázium Nad Štolou v Praze 7. Rozhodla se tak s ohledem na to, že nakažených ve škole přibývá. Nyní má osm tříd v karanténě a potvrzenou nákazu u jedné učitelky. Situace je podle ní ve školách různá, takže plošné opatření by považovala za problematické. I podle ní by se ale mělo najít jiné řešení než ředitelské volno, protože toho má škola na celý školní rok k dispozici jen pět dní.

Hledat řešení pro konkrétní školy by se měla i podle senátora Jiřího Růžičky (za STAN), který dříve řídil Gymnázium Jana Keplera v Praze 6. V Rádiu Impuls řekl, že na jaře se kvůli epidemii zameškalo již poměrně hodně výuky, takže pokud není ve škole problematická situace, mělo by se učit. Podle něj je také otázka, zda může prodloužení třídenního volna o jeden den s utlumením epidemie pomoct.

Zdroj: ctk

Přejít nahoru