Peníze za zaplacené zájezdy mohou vracet cestovky až v září, schválil Senát

Cestovní kanceláře budou moct vrátit peníze za zrušené zájezdy kvůli koronaviru až po 31. srpnu. Místo peněz dostanou lidé poukázky na jiné, rovnocenné zájezdy. Pokud je ale nevyužijí do konce srpna, peníze jim cestovky poté vrátí. Novelu zákona schválili ve čtvrtek senátoři.

Pokud bychom zákon neschválili, spousta cestovních agentur by zkrachovala. Klient by peníze nedostal, a tak by se začal s cestovní kanceláří soudit,” upozornila na plénu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Cestovky tak podle této novely mohou odložit vrácení peněz za již zaplacené zájezdy do září. Podmínkou ale je, že dluh v důsledku odstoupení od smlouvy vzniknul od 20. února do 31. srpna.

Místo peněž dostanou od cestovních kanceláří poukazy na rovnocenné zájezdy. Pokud klienti ale poukázky nevyužijí do konce srpna, cestovky jim peníze i tak vrátí, ale až po 31. srpnu.

Senioři mohou odmítnout

Poukazy budou chráněny zárukou pro případ úpadku cestovní kanceláře. Vydávat se budou muset bez doplatku.

Poukaz mohou odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru