Ovčáček: Sputnik V je ověřená vakcína, teď není čas na geopolitické soupeření

Ruská vakcína Sputnik V je ověřena v praxi a prezident Miloš Zeman musí za její dodání do Čech bojovat. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to řekl Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj aktuálně není čas na geopolitický a ideologický boj proti Rusku.

Zeman se podle Ovčáčka musí snažit zajistit dodávky Sputniku V, protože se zásilky vakcín schválených v zemí Evropské unie zpožďují. „Vakcína Sputnik V je ověřena v praxi, to není vakcína, která se tu objevila včera,“ řekl Ovčáček a poukázal na to, že ruskou vakcínu získalo už například Maďarsko, Srbsko a Slovensko. Poslední zmiňovaná země si zajistila 2 miliony dávek.

Podle Ovčáčka aktuálně není čas na výroky proti Rusku. „Ochrana lidského života nezná ideologii ani geopolitického soupeření,“ řekl prezidentův tiskový mluvčí v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

V souvislosti s Ruskem se přitom hovoří o hybridních a bezpečnostních hrozbách. Pokud se jim podle Ovčáčka bude v Česku naslouchat, tak může dojít k tomu, že se v západní Evropě „bude očkovat Sputnikem V a Česko ostrouhá“.

Jiří Ovčáček v pořadu K věci

Jiří Ovčáček v pořadu K věci
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Výkřiky o zradách

Na Zemana se po jeho výrocích o výměně ministrů strhla kritika napříč politickým spektrem. Objevily se i takové komentáře, že Zeman je senilní, či že se těmito výroky dopouští velezrady.

Podle Ovčáčka šla kritika na prezidenta dvěma proudy. „První to byly urážky a výkřiky o zradách,“ řekl prezidentův tiskový mluvčí. Druhá rovina se týkala výtek ohledně mechanismu schvalování vakcín. Podle Ovčáčka je totiž proces schvalování vakcíny u Evropské lékové agentury (EMA) moc dlouhý a tudíž by mohl jednat Český ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „SÚKL je kompetentním ústavem. Nemusíme čekat na EMA,“ řekl Ovčáček a opět poukázal na případ Slovenska, které si již pořídilo, byť tím v zemi vypukla koaliční krize.

Zeman kvůli Sputniku V volá po konci Blatného či Petříčka

Prezident se kvůli ruské vakcíně zasazuje o odvolání ministrů zdravotnictví a zahraničních věcí. Uvedl to v rozhovoru pro Parlamentní listy. Kromě nich hovořil i o odvolání šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové.

Vadí mu především jejich odmítavý názor na ruskou vakcínu Sputnik V. O tu již Zeman Rusy požádal, stejně tak jako Čínu o jejich vakcínu Sinopharm. Oběma však chybí souhlas k užití od Evropské lékové agentury (EMA), která používání vakcín na území EU posuzuje.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že se k výměně ministrů aktuálně nechystá. „Soustředíme se na očkování a žádné personální změny ve vládě nejsou na stole,“ řekl předseda vlády po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru