Otevření škol a chaos ohledně roušek v srpnu. Hamáček přiznal vládní chyby

Ministr vnitra Jan Hamáček naslouchá hlavně Ústavu zdravotnických informací a statistik. Situace je velmi vážná, ale ještě není kritická, řekl ministr v debatním pořadu na CNN Prima News. Přiznal také několik chyb, kterých se vláda dopustila, například otevření škol 1. září nebo srpnový chaos ohledně nošení roušek.

Ministr vnitra přiznal, že vláda udělala v souvislosti s koronavirovou epidemií v Česku několik chyb. Měla více poslouchat data od Pavla Řeháka na jaře, roušky v srpnu se měly jasně určit a situace by nebyla tak vážná, kdyby zůstaly zavřené školy.

„Rozumím, proč se to všechno udělalo. Jsem přesvědčen, že ostatní státy začnou zavírat školy a přijímat stejná opatření jako my,“ řekl ministr Jan Hamáček v Partii Terezie Tománkové, které se za opozici účastnil i Vít Rakušan. Předseda STAN s ministrem vnitra často souhlasil, ohradil se ale proti premiérovi. „Jde mi o naprostý alibismus, který premiér předvádí,“ vyčetl mu Rakušan.Poslední vládou přijatá opatření proti covidu by mohla snížit reprodukční číslo o 30 až 40 procent, míní Hamáček. Za klíčový považuje konec týdne.

28. říjen v rámci projevu, žádné velké akce

Během první hodiny se dostalo i na kontroverzní téma 28. října. Hamáček zdůraznil, že na schůzce v Lánech svůj názor řekl. Podle ministra by se žádná velká akce, kde by mělo být několik desítek až stovek lidí, konat neměla.

„Řekli jsme si to už několikrát, za mě by byl ideální prezidentův projev a odložení předávání vyznamenání na dobu, kdy to bude přípustné. Pokud je to pro pana prezidenta neschůdné, pak je to na hygieně,“ řekl Hamáček.

Podle Rakušana jsou to přesně ty situace, kdy u veřejnosti klesá důvěra ve vládu a nastavená opatření. „My tady lidem zakazujeme pít pivo a chodit ve skupinách po ulici, já ta opatření chápu a rozumím jim. Ale na druhou stranu se rozhoduje o konání takových akcí na Hradě, pak klesá důvěra veřejnosti ve vládní představitele,“ vyjmenovával Rakušan.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru