Odpůrci opatření chystají demonstraci, přidají se fotbaloví chuligáni

Staroměstské náměstí v Praze by měla v neděli obsadit protivládní demonstrace lidí, kteří nesouhlasí se současnými opatřeními proti šíření koronaviru. Příležitosti k vyjádření nesouhlasu chce využít také řada radikálních sportovních fanoušků, potenciálně by tak do centra mohlo přijít několik stovek lidí. Shromáždit k protestu se jich však nyní může maximálně 500.

Akci podobnou té, která se v Praze uskutečnila koncem září na Palackého náměstí, znovu pořádá iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Lidé nespokojení s činností vlády během epidemie nemoci covid-19 a opatřeními proti šíření koronaviru se sejdou v neděli ve 14 hodin u pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí.Přestože je od středy omezeno scházení se v počtu větším než šest lidí, demonstrace mají výjimku díky zákonu o právu shromažďovacím. Jeho aktuální úprava říká, že „shromáždění se může účastnit celkem nejvýše 500 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry.“ Všichni přitom navíc musí mít zakryté dýchací cesty.

Podle organizátorů je akce domluvená s úřady hlavního města. „Vše připravujeme podle instrukcí vládních nařízení, spolupracujeme s Magistrátem hl. města Prahy a Policií ČR, tak aby demonstrace mohla v klidu proběhnout,“ napsali na Facebooku.

Portál Lidovky.cz nicméně ve čtvrtek upozornil, že do pražského centra hodlají v neděli dorazit i radikální sportovní fanoušci. Ty mimo jiné rozlítilo, že se kvůli covidu zastavily veškeré soutěže, ačkoliv kluby v uplynulých týdnech vynaložily výrazné úsilí k zajištění bezpečnosti utkání a proti šíření nákazy.

Organizátoři z několika fanouškovských skupin na webu Hooligans.cz kritizují také média a vládu. „Absolutně nesouhlasíme s nesmyslnými nařízeními, která jsou oznamována jako na běžícím páse, bez jakýchkoliv podkladů a většina z nás ani nemá možnost se těmto opatřením přizpůsobit,“ napsali v prohlášení.

Ministr vnitra Jan Hamáček v České televizi uvedl, že podle informací policie chuligáni mohou akci zneužít. „Obávám se, že jejich cílem není demonstrovat, ale vyvolat násilí. Chtěl bych před tím varovat,“ řekl Hamáček. Pokud se pokojná demonstrace zvrhne v ničení majetku nebo konflikty s policií, bude policie nucena zasáhnout. Připomněl, že za pořádek je primárně zodpovědný svolavatel akce.

Podle vyjádření na webu Hooligans.cz má být akce pokojná. „Chceme ukázat, že jsme se v současné těžké situaci dokázali semknout, zahodit klubovou příslušnost a společně dokážeme poukázat na problémy, ve kterých naše země nyní je. Doufáme, že se na akci neukáží osoby pod vlivem většího množství alkoholu, které akorát tak mohou udělat ostudu,“ sdělili.

Pořadatelé nicméně nestihli včas zajistit povolení pro svou akci tak jako spolek HON. Společně se proto dohodli, že HON poskytne fanouškům prostor k vyjádření názoru. „Předložili jsme své požadavky, které oni přislíbili akceptovat,“ uvedla k jednáním mluvčí spolku HON Michaela Havlanová pro Lidovky.

Spolupráce mezi oběma iniciativami však očividně není příliš úzká. „V minulém týdnu jsme zjistili, že se začínají objevovat plakáty, které zvou na naši akci, ale s nimiž nemáme nic společného. Jeden z nich byl explicitně násilný, takže jsme se od toho distancovali,“ řekla Havlanová.

Počet účastníků je nejistý

Otázkou je, kolik lidí na Staroměstské náměstí nakonec dorazí. Na sociálních sítích na události reagovaly tisíce lidí, skutečný počet bude s největší pravděpodobností výrazně nižší. Spolek HON uvedl, že vypraví autobusy pro obyvatele Moravy.

Policie se zatím nevyjádřila, stanovisko plánuje vydat během pátku. Také organizátoři podle svých slov chtějí s detaily o akci vyčkat do pátečního odpoledne, pokud by nastaly nějaké změny. 

Při posledním protestu se koncem září sešlo několik stovek odpůrců vládních opatření. Kritizovali zejména povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Od té doby se ovšem situace kolem koronaviru v Česku několikanásobně zhoršila a aktuální restrikce jsou ještě přísnější.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru