Ode dneška mohou žáci na 2. stupeň ZŠ a do středních škol

Druhý stupeň základních škol a střední školy se ode dneška mohou znovu otevřít všem žákům. Kvůli opatřením proti koronaviru do nich od 11. května mohly chodit zatím jen poslední ročníky. Podobně jako v jejich případě je ale i nadále pro všechny docházka dobrovolná. Školy se navíc mohly samy rozhodnout, zda a jak aktivity pro žáky zorganizují. Podle zjištění ČTK zamíří na druhý stupeň škol v následujících dnech zřejmě v průměru víc než polovina dětí. Nebudou ale do školy chodit každý den.

Na rozdíl od mladších spolužáků, kteří mohou chodit do školy denně, budou mít žáci druhého stupně ve školách program omezenější. Někde budou moct chodit na konzultace k různým předmětům nebo třídnické hodiny v domluvených dnech, jinde na výuku na jeden či dva dny v týdnu. V některých školách se druhý stupeň pro žáky vůbec neotevře.

Pro středoškoláky je možnost docházky ještě menší než v základních školách. S ohledem na program nabitý přijímacími zkouškami či maturitami pro ně školy naplánovaly hlavně individuální konzultace. Podle vyjádření předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové a šéfa Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka většinou nemají na jiný program dost učitelů ani prostor.

Kvůli opatřením proti koronaviru se žáci ve školách mohou scházet v nanejvýš patnáctičlenných skupinách. Na rozdíl od prvního stupně se ale na druhém stupni a ve středních školách může složení skupin různě měnit. Pro všechny platí, že ve třídách nemusí mít roušky, pokud zachovají rozestupy alespoň 1,5 metru. Na chodbách, toaletách či v šatnách jsou roušky povinné.

Školy se kvůli koronaviru uzavřely 11. března. Vláda je v uplynulých týdnech začala postupně otevírat. Od 11. května umožnila návrat žáků posledních ročníků základních a středních škol, od 25. května pak školákům z prvního stupně. Školy ale pokračují i ve výuce na dálku, protože docházka není povinná.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru