Od středy se PES počítá jinak. Bude víc odpovídat realitě

Protiepidemický index PES se od středy začne počítat jinak. Už nebude zohledňovat procento nově odhalených nakažených, které je zkresleno plošným antigenním testováním. Nově by naopak měl započítat více dat z nemocnic. Šéf resortu Jan Blatný (za ANO) původně změnu metodiky avizoval k začátku roku, rozhodl se ale změny nejprve představit vládě.

Současný protiepidemický systém PES a jeho index rizika nemusí vždy svými hodnotami odrážet realitu. Může za to například plošné antigenní testování, které začalo v půli prosince a o které je v Česku enormní zájem.

Tím, jak se daří díky testování odhalovat pozitivní případy, roste tzv. pozitivita testů i reprodukční číslo, což způsobuje neúměrné navyšování indexu rizika a statistiky mohou být oproti realitě částečně zkresleny.

Proto ministr před Vánocemi ohlásil změnu metodiky a výpočtu rizikového skóre tak, aby PES více odpovídal reálné situaci. Rostoucí počty nakažených, které odhalí plošné testování, totiž podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) automaticky nemusejí avizovat zahlcení zdravotního systému.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru