Od 1. září se vrací povinné roušky do vnitřních prostor

V Česku bude od úterý 1. září ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy povinné nošení roušek. Novinářům to po zasedání rady vlády pro zdravotní rizika řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření má podle něj bránit šíření koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování.

Vojtěch řekl, že roušky budou muset lidé nosit ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů. „Také ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků,“ uvedl.

Školáci budou muset nosit roušky ve společných prostorách školy. „Jedná se o chodby a podobně, nikoliv v rámci jednotlivých tříd,“ dodal Vojtěch.

Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci, nevztahuje se ani na restaurace. „Chceme to dát tam, kde to má největší smysl,“ řekl Vojtěch.

U vnitřních akcí se jedná o 500 osob a maximálně pět sektorů, dodal. V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo, dodal Vojtěch. Povinné bude ale nošení roušek.

Výjimky z nošení roušek budou podobné jako letos na jaře, kdy stát při epidemii nařídil širokou povinnost nošení roušek. „Teď výjimky přesně nevyjmenuji, ale plánujeme je pro osoby, pro které by byla rouška komplikací, třeba lidi s duševní chorobou a podobně,“ řekl Vojtěch.

Semafor: Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené

Na mapě regionů podle šíření nemoci covid-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem. Nejvyšší počet pozitivně testovaných na covid-19 na 100 000 obyvatel je na Frýdecko-Místecku (244,1), Praha má počet nižší (107,5). Za posledních sedm dní přibylo v okrese Frýdek-Místek přes 60 nových případů na 100 000 obyvatel a v Praze asi 35 na 100 000 obyvatel.

Až 1 000 lidí v divadle, chce Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce jednat o účasti až 1 000 lidí na akcích v uzavřených prostorách od podzimu v těch regionech, kde takzvaný semafor infekce covidu-19 ukazuje dobrou situaci. Při jejím zhoršení by byl raději pro zavedení povinných roušek než pro omezování počtu osob.

„Chci se vyhnout tomu, aby se okamžitě rušily akce,“ uvedl při příchodu do Strakovy akademie na jednání vládní Rady pro zdravotní rizika. „Je důležité, aby ta tisícovka platila například pro divadla, protože kalkulace divadel se hroutí, pokud není možné představení pro tisíc diváků,“ uvedl. Dodal, že divadla jsou schopna zajistit velmi dobré hygienické standardy.

Zdroj: novinky.cz

 

Přejít nahoru