Očkování proti covidu se může týkat i domácích zvířat. Vědci řekli, co hrozí!

Země celého světa co nejrychleji očkují své obyvatele proti covidu-19, aby se podařilo přibrzdit či zastavit pandemii. Američtí a britští vědci už ale hledí do budoucna a říkají, že bude nejspíš třeba proti nákaze očkovat i domácí zvířata. Jinak podle nich hrozí “dlouhodobě významné riziko pro veřejné zdraví.”

Odborníci z britské University of East Anglia, univerzity v americké Minnesotě a z výzkumného střediska Earlham Institute zjistili, že už nyní dokáže koronavirus infikovat celou řadu zvířat, mimo jiné psy, kočky, norky a další domestikovaná zvířata.

V úvodníku odborného žurnálu Virulence vědci napsali, že “pokračující evoluce viru ve zvířatech následovaná přenosem na člověka představuje výrazné dlouhodobé riziko pro veřejné zdraví,” uvádí portál Sky News. “Není nemyslitelné, že očkování některých domestikovaných druhů zvířat může být nezbytné k zaražení šíření infekce,” píší také výzkumníci.

V zoo v San Diegu se nakazily covidem gorily
První známý případ covidu u lidoopů! Gorilám v zoo vyšel pozitivní test

Podle jednoho z autorů práce, profesora evoluční genetiky Cocka van Oosterhouta, dává smysl vyvíjet vakcíny proti covidu-19 pro domácí mazlíčky, aby se snížilo riziko přenosu nákazy třeba ze psa nebo kočky na člověka. Zatím takový případ zdokumentovaný není.

“Pokud jde o covid, tak jako lidstvo musíme být připravení na všechny eventuality. A myslím si, že nejlepší cestou je zvážit vývoj vakcín i pro zvířata,” míní Oosterhout, podle kterého už vývoj očkovací látky pro domácí mazlíčky odstartoval v Rusku.

Šéfredaktor žurnálu Virulence Kevin Tyler se nechal slyšet, že riziko spočívá v tom, že virus se bude šířit ze zvířete na zvíře a vyvinou se nové kmeny nemoci, které se následně “přelijí” zpátky mezi lidi. “A v podstatě skončíte s novým virem příbuzným tomu stávajícímu a všechno to vypukne nanovo,” vysvětlil Tyler.

“I když vakcinační úsilí proti covidu-19 se rozběhlo v celém světě, je pravděpodobné, že se vyvinou nové varianty viru, které budou mít potenciál prohnat se lidskou populací,” varují experti, podle nichž právě očkování domácích zvířat může zarazit jak další mutace viru, tak jeho “přelévání” ze zvířat na lidi.

Například dánská vláda loni nechala utratit miliony norků poté, co odborníci objevili pojítko mezi nakaženými zvířaty a stovkami lidských pacientů.

Zdroj: Tn.cz

Přejít nahoru