Očkování dětí je nutné, míní firma Pfizer. Vakcína má u adolescentů 100% účinnost.

Vakcína firem Pfizer a BioNTech má mít u adolescentů stoprocentní účinnost, vyplynulo z klinické studie. Ve středu to oznámil výrobce očkovací látky. Podle testu na více než dvou tisících účastníků ji dospívající ve věku 12 až 15 let také velice dobře snášejí.

Na základě těchto dat požádají firmy Pfizer a BioNTech americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv co nejdříve o autorizaci pro nouzové užití, informovala CNN. Úřad dosud povolil vakcinaci pouze pro starší šestnácti let.

Třetí fáze klinického testování byla provedena na 2 260 účincích, u nichž nastala po podání druhé dávky vakcíny silná imunitní reakce. Účinnost vakcíny je u adolescentů ještě vyšší než u předchozí testované věkové skupiny od 16 do 25 let.

Výzkumníci odhalili 18 případů nákazy nemocí COVID-19 mezi 1 129 účastníky, kterým bylo podáno placebo, a žádný případ nákazy mezi 1 131 účastníky, jimž byla podána skutečná vakcína. Účinnost očkovací látky je tedy v této věkové skupině takřka stoprocentní, výsledky však musí projít vyhodnocením.

Společnosti Pfizer a BioNTech dodaly, že vedlejší účinky vakcíny jsou podobné jako u starší věkové skupiny od šestnácti do pětadvaceti let. Mezi ty nejčastější patří bolest v okolí místa vpichu, únava a teplota.

Pfizer: Vakcinace mladé populace je nutná

„Vnímáme nutnost vakcinace mladší populace a výsledky klinické studie u mladších adolescentů od dvanácti do patnácti let nás povzbuzují,“ řekl generální ředitel Pfizeru Albert Bourla. Společnost podle něj v následujících dnech a týdnech požádá o autorizaci i další světové regulátory a bude doufat v začátek vakcinace ještě před začátkem příštího školního roku.

Motivací prý ale není pouze návrat do školy. S tím, jak se ve světě šíří různé varianty viru, se ukazuje jako nutné proočkovat co největší část populace. Vakcína Pfizeru přitom prokázala velice dobrou účinnost například proti brazilské variantě viru, na rozdíl od čínské vakcíny, jejíž efektivita se v případě této varianty šestkrát snižuje.

Výsledky klinických testů také ukazují, že dětská populace by měla být očkováním velice dobře chráněna proti onemocnění COVID-19. To je důležité nejen kvůli šíření nákazy, ale také kvůli rostoucímu počtu nezletilých obětí nemoci ve světě i v tuzemsku.

Na adolescentech a dětech v současnosti testuje svou vakcínu také společnost Moderna. Účinnost ověřuje jednak u věkové skupiny mezi dvanácti a sedmnácti lety, a pak také u skupiny mezi šesti měsíci a jedenácti lety. Experti ale předpokládají, že pro děti mladší jedenácti let vakcína do začátku příštího školního roku dostupná nebude.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru