Nový semafor: Praha je poprvé červená, střední Čechy oranžové

Hygienici aktualizovali semafor k aktuální epidemiologické situaci v Česku. Praha jako první region má červenou barvu, to znamená trvale narůstající nebo setrvalý trend komunitního šíření nákazy. Oranžovou barvu mají okresy Cheb, Praha – Západ, Praha – Východ, Příbram, Beroun, Mělník, Kladno, Nymburk, Kolín a Uherské Hradiště. Zelenou barvu má většina dalších okresů. Příznivá situace je na severu Moravy, Prachaticku, Českokrumlovsku, Domažlicku, Chomutovsku a v Jindřichově Hradci.

Jihomoravské krajské nemocnice od pondělí zakážou návštěvy

Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje dnes rozhodla o zákazu návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory zřizovaných krajem. Doporučila zároveň stejný postup pro ostatní poskytovatele těchto služeb v celém regionu. Zákaz platí od pondělí 21. září. V tiskové zprávě to uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková. V kraji se epidemická situace zhoršuje, jen za posledních 24 hodin přibylo 105 lidí s potvrzenou nemocí covid-19. Bezpečnostní rada se sešla v celém složení po několika týdnech, ve kterých pracovala jen užší část pro zdravotnictví. Hostem byl Ladislav Dušek z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno, který představil aktuální čísla a předpokládané predikce.

Od pondělí jsou v Praze roušky nad 100 lidí povinné i venku

Od pondělí budou v Praze povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Vyplývá to z nařízení, které na webu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase. Chystané opatření oznámila ve čtvrtek ředitelka stanice Zdeňka Jágrová na jednání pražského zastupitelstva. „U hromadných akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob konaných ve venkovních prostorech, sehrává roli (…) také předpoklad, že návštěvníci mohou být z různých regionů, případně i ze zahraničí, a zvyšuje se tak pravděpodobnost přenosu a dalšího šíření nákazy daleko za hranice místa konání akce,“ uvedli v opatření hygienici.

Ve Středočeském kraji bude povinné nosit roušku i na akcích venku

V celém Středočeském kraji bude od pondělí povinné nosit roušku i na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Nařízení se týká akcí, jako jsou slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění, a trhů, rozhodli dnes středočeští hygienici. Ve Středočeském kraji je nyní ve druhém stupni rizika většina okresů. V prvním, nižším stupni rizika, jsou Benešov, Kutná Hora, Rakovník.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru