Nové ohnisko na Plzeňsku, v Tatiné mohou lidé nově ven jen s rouškami

Nové ohnisko koronaviru se objevilo v Tatiné na severním Plzeňsku, hygienici proto ve vsi s 250 obyvateli zavedli v pátek mimořádná opatření.

Jedná se například o povinné nošení roušek mimo domov, pro veřejnost je uzavřený obecní úřad i tamní pohostinství,“ řekl Právu Přemysl Tomašuk, ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni. Platí i zákaz pořádání hromadných akcí všeho druhu, veřejných nebo soukromých.

Podle tamního starosty Jaroslava Beneše (SNK) byly odvolané dvě privátní akce plánované na tento víkend i tradiční posvícení, které se mělo konat na počátku září. „Jak to lidi berou? Jak kdo. Někdo realisticky, někteří takříkajíc udržují paniku,“ podotkl starosta.

V pátek byla nákaza prokázána u deseti lidí. Nejdříve se objevila u čtyřiasedmdesátileté ženy, která byla minulou sobotu hospitalizována s příznaky respirační infekce, předtím se ale zúčastnila rodinné oslavy, kde se nakazilo dalších devět lidí. Tomašuk nevylučuje, že přibydou další: „Je to klasická obec rodinného typu s intenzivní kontakty.“

Testy zatím prošla asi polovina obyvatel. „Zbytek se bude testovat v neděli hromadně u nás na návsi,“ doplnil starosta Beneš.

Za čtvrtek přibylo v Česku 330 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od březnového začátku epidemie. Aktuálně s nákazou bojuje 5436 nemocných, z nichž 131 je v nemocnicích.

Nejvyšší denní nárůst případů se objevil 27. března, kdy přibylo 377 nakažených, a druhý nejvyšší byl 3. dubna s 334 případy. Nad tři stovky nakažených se přírůstek dostal v poslední době i minulý pátek, kdy bylo nových případů za den 323.

Od 1. března, kdy se v republice objevili první nakažení koronavirem, bylo v Česku zaznamenáno už celkem 19 401 případů covidu-19. Z nemoci se dosud vyléčilo asi 70 procent nakažených. Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem v posledních dnech nerostl, od úterý zůstává na 391.

Počet pacientů s koronavirem se na jihu Čech za poslední týden zvýšil o 63. V současnosti tak zůstává v regionu 134 lidí s covidem-19, což je ale o 19 méně než před týdnem. Pokles způsobil vysoký počet uzdravených.

Všech 83 testů na covid-19 v Domově U Biřičky v H. Králové je negativních. Další vlna testování v tomto krajském domově důchodců bude asi za čtyři dny.

Zdroj: lidovky.cz, čtk, novinky.cz

Přejít nahoru