Nová mutace koronaviru dokáže obejít imunitní systém. Vakcína ji nemusí zastavit

Britští vědci odhalili znepokojivé informace o mutacích koronaviru, které se šíří do světa z Anglie a Jihoafrické republiky. Varianta viru s označením E484K má totiž podle nich schopnost obelstít imunitní systém člověka a nějaký čas předstírat, že neexistuje. Současné vakcíny tak nemusí být proti novým mutacím stoprocentně efektivní.

Vědec Thomas Moore řekl pro Sky News, že koronavirus si mutací E484K „vyvinul superschopnost“. Nejenže dokáže napadat buňky v těle, ale nově umí přelstít a porazit imunitní systém.

To znamená, že tělo si nevybuduje protilátky, protože má pocit, že k tomu není důvod. Proces výroby protilátek totiž potlačuje takvaný spike protein, který je součástí varianty E484K.

V případě, že byl člověk očkován, je rozhodující, jak silné protilátky má v těle. Ve Velké Británii provedli bleskový výzkum, při kterém zjistili, že k neutralizaci viru E484K je zapotřebí 10krát více protilátek než u původních mutací.

Nová varianta patogenu je naštěstí velmi vzácná a vychází pouze z mutací objevených v anglickém Kentu a v Jihoafrické republice. V Británii variantu E484K objevili u 11 z 200 tisíc pacientů.

Řada britských odborníků už ale poukazuje na to, že současná očkování nemusejí být proti novým mutacím tak efektivní. „Naše studie ukazují, že vakcína bude zřejmě méně účinná v boji s mutací E484K. Britská mutace se zřejmě bude dále rozvíjet v další varianty, takže je zapotřebí začít vyvíjet novou generaci vakcín, které ochrání před novými mutacemi,“ sdělil pro Sky News profesor Ravi Gupta.

To si myslí i český evoluční biolog Jaroslav Flegr, který pro CNN Prima NEWS varoval, že nové mutace koronaviru kvůli spike proteinu lidské tělo obelstí. Proto je podle něj nutné začít okamžitě s vývojem druhé generace vakcín.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru