Nezavádíme policejní stát, máme mírnější opatření než jinde, řekl Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se v pátek ohradil proti záplavě kritiky, které je kvůli zaváděným protikoronavirovým opatřením vystaven. „Kdybych nedělal nic, taky byste mě kritizovali,“ podotkl. Covid není podle něj politický virus, bojovat se proti němu musí společně.

„Nebráním se diskuzí napříč politickým spektrem a neumím si představit, že by někomu dělalo radost zavádět opatření a že by to někomu dělalo radost. To je směšné. Využívám svých zkušeností a znalostí k tomu, abychom to zastavili,“ řekl Prymula.

„Opatření jsou po celém světě, nejsme v žádném vakuu. Pokud někdo tvrdí, že chceme zavádět policejní stát, není to pravda. Řada opatření je daleko mírnějších, než je tomu v jiných demokratických zemích,“ pokračoval.

Semafor rizikovosti k 29. září 2020Semafor rizikovosti k 29.9.2020

Prymula řekl, že ministerstvo mění strategii a chce všechna možná data zpřístupnit. „Nechceme nikoho sledovat, ale je tady snaha o rychlý kontakt v případě, že vznikne pozitivita. To znamená v některých systémech se sbírá jen telefonní číslo, které tam je uskladněno po určitou dobu a může se využít pro kontakt,“ vysvětloval Prymula návrh k zapisování kontaktů v restauracích.

„Chceme data zveřejňovat. To znamená, že změníme trochu strategii a veškerá data, které je možno publikovat, tak publikována budou. Bude to to proto, aby měl každý možnost si ověřit, proč postupujeme tak a proč ne jinak. Příští týden chceme při tiskové konferenci zveřejnit výhledovou strategii, abychom byli schopni říci, která opatření přicházejí dále v úvahu,“ vyjmenovával ministr.

„Při denním podílu pozitivních záchytů křivka roste. Naším cílem je zapojit více testů, abychom měli LAMB testy, které se dostávají na trh a abychom byli schopni zvýšit počty testovaných tak, aby reprodukční číslo pokleslo,“ pokračoval Prymula.

Odměny zdravotníkům v říjnových výplatách

 

Prymula v pátek slíbil, že lékaři a sestry, kterým byl přiznán nárok na odměnu za nasazení během koronavirové epidemie, dostanou peníze ve výplatě za říjen. Podle Prymuly byla taková domluva od začátku.

„Teď se zpracovávají žádosti. Během října to bude distribuováno přímo řízeným organizacím a na kraje, aby všichni dostali tyto prostředky ve výplatě za říjen,“ upozornil Prymula na Twitteru.

Ministr se také ohradil proti tomu, že se „šíří informace, že mají lékaři a sestry přikázáno chodit do práce i při pozitivitě“. „Je to nesmysl. Existuje pouze opatření, kdy mohou v případě kritického nedostatku zdravotnického personálu poskytovat péči v případě, že jsou v karanténě, tedy negativní,“ upozornil Prymula.

„Navíc musí mít vždy respirátor třídy FFP2 a dodržovat veškerá hygienická opatření,“ dodal.

Prymula rovněž oznámil, že od příštího týdne začne ministerstvo zdravotnictví bojovat s dezinformacemi spojenými s covid-19. Uzavřelo proto spolupráci s firmou Semantic Visions, která se na to zaměřuje.

Ministr vystoupí odpoledne, aby seznámil veřejnost s průběžným hodnocením epidemie koronaviru. Představit by měl i aktualizovanou mapu rizika ohrožení v jednotlivých okresech. Hygienické stanice uzavírají od pondělí na 14 dnů střední, umělecké a jazykové školy v deseti krajích.

Prymula v předchozích dnech řekl, že takzvaný semafor rozdělený na tři stupně ohrožení začíná postrádat smysl a že v podstatě celá republika směřuje do toho nejkritičtějšího. Dodal, že až teprve s opadávajícím náporem epidemie se k němu bude možné za zhruba tři týdny vrátit.

Zdroj: idnes cz

Přejít nahoru