Nepovedené opatření. V pátek se obchody zavírat neměly, kritizuje Prymula

Uzavření obchodů v pátek nebylo šťastné, kritizoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se lidé do obchodů s potravinami nahrnuli ve čtvrtek i v sobotu. To se podle Prymuly může projevit na číslech nově nakažených přibližně za deset dnů.

„Současná situace byla v celku klidná s výjimkou nějakých drobných excesů. Myslím, že by neměly být nějaké velké problémy. To, co bylo asi nejzávažnější, bylo nakupení zejména během čtvrtku, částečně soboty v nákupních centrech, protože uzavření obchodů v pátek se nejevilo jako úplně šťastné,“ kritizoval v Novém dni nepovedené opatření Roman Prymula.

Data podle něj zatím nemohou reflektovat situaci během Velikonoc, projekce totiž trvá zhruba deset až čtrnáct dnů. „Když se podíváme na situaci o loňských Velikonocích, kdy jsme čelili různým nákupním horečkám zejména v centrech, kde se lidé snažili nakoupit nějaké věci na zahrádky a podobně, tak se drobná vlnka projevila právě po deseti dnech,“ upozornil epidemiolog.

Zároveň ale řekl, že se lidé během Velikonoc neutrhli ze řetězu, před čímž varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Je třeba lidem poděkovat. Jejich přístup byl skutečně takový, jak bylo požadováno a myslím, že zásadní problémy tu skutečně nebudou,“ shrnul bývalý ministr zdravotnictví.

Podle něj se situace zlepšuje, během svátků totiž docházelo k poklesu počtů nově nakažených koronavire. „Drobný nárůst v neděli není nijak statisticky významný a to, co nás nejvíce trápilo, byly nemocnice a jejich zatížení. Vidíme, že v posledních zejména víkendových dnech došlo k poklesu a po dlouhé době jsme pod šesti tisíci osobami, které jsou hospitalizovány,“ zdůraznil Prymula v pořadu Nový den.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru