Návrat k normálu se nekoná. Ve Wu-chanu zase zpřísňují opatření

Wu-chan dává Čína ráda za příklad toho, jak se jí podařilo zvládnout epidemii koronaviru. Příští středu se tam měla uvolnit restriktivní opatření, nicméně stranický šéf ve městě Wang Čong-lin podle páteční zprávy listu The Guardian vyzval obyvatele, aby dál zůstávali doma, a naopak oznámil zostření některých omezení.

Ve Wu-chanu se přitom už začala opatření uvolňovat a od středy měli mít možnost volně vycházet všichni obyvatelé s tzv. zeleným kódem, tedy ti lidé, u kterých se neprokázala nákaza, nakažený nebyl nikdo ani z jejich blízkých a sami nemají teplotu.

Wang, který se stal v zemi tváří úspěšného boje proti nemoci Covid-19, uvedl, že riziko návratu epidemie ať už zavlečené zvenčí, nebo z místních zdrojů zůstává dál vysoké a je nutné dodržovat všechna preventivní a kontrolní opatření.

Jedním z důvodů je zřejmě případ čínského studenta studujícího ve Velké Británii, který po zrušení izolace přijel minulý týden do Wu-chanu a ukázalo se, že byl nakažen.

Omezení se vracejí i v jiných částech Číny

Heslem posledních dnů je „obnovit práci, obnovit výrobu“. Čínské vedení se snaží nastartovat ekonomiku tvrdě zasaženou dopadem restriktivních opatření. Pomoci měla i domácí spotřeba, ale kina, která už začala promítat Harryho Pottera v 3D, se musela na základě nařízení zase zavřít.

V Šanghaji jsou opět uzavřeny vstupy do turistických atrakcí a pamětihodností. Město Ťin-čou rovnou uvedlo, že by se neměly otevírat karaoke bary, internetové kavárny a jakákoli kulturní zařízení, kde se setkává více lidí. I obchody, které se už otevřely, se musely znovu zavřít.

V S´-čchuanu byla všechna podobná zařízení zavřena okamžitě, v karaoke barech nemohli ani lidé dozpívat písničku.

V některých provinciích jsou však už od pondělí otevřené školy.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru