Návrat do škol v únoru? Žáci se do lavic stále nepodívají, oznámil Plaga

Žáci a studenti posledních ročníků základních a středních škol se zatím do školních lavic nevrátí. Na Instagramu to uvedl ministr školství Robert Plaga. Vláda rozhoduje o změnách v systému PES, které by se měly týkat právě taky postupného návratu dětí do škol.

„Vzhledem k vývoji epidemiologické situace zůstává režim škol v současné podobě i v nadcházejícím období,“ napsal ministr na Instagram.

Návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. V případě úvah o závěrečných ročnících základních a středních škol bude záležet na tom, jak vývoj epidemie posoudí ministerstvo zdravotnictví. Nevrátí se ani malotřídy, o kterých se uvažovalo.

„Samozřejmě musí být návrat bezpečný a každý z nás si přeje, aby to byl návrat již trvalý, aby podmínky byly takové, že ve školách žáci již na prezenční výuce mohou vydržet,“ řekl Plaga během dne.

Věří, že se ministerstvu zdravotnictví v únoru podaří zajistit plošnější model pravidelného testování ve školách třeba s využitím takzvaných kloktacích testů. Pak by se podle Plagy mohlo do lavic vrátit víc žáků. Vše podle něj ale bude záležet na tom, jak se podaří vyřešit logistiku.

V současnosti jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Ostatní žáci se vzdělávají povinně distančním způsobem.

Do škol může nyní chodit zhruba 216 tisíc prvňáků a druháků, 27 tisíc žáků speciálních škol a 365 tisíc dětí ve školkách. Deváťáků je podle údajů ministerstva školství kolem 94 tisíc a žáků posledních ročníků maturitních i učňovských oborů asi 93 tisíc. Jejich návrat do škol označovalo ministerstvo za svou prioritu už dříve. Na jaře tyto žáky čekají přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru