Nastal čas kvůli covidu omezit hromadné akce, řekl Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Řekl to Právu. Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek. Podle něj je nutné se “za každou cenu” udržet pod 120.000 nakaženými, aby systém nekolaboval. Aktuálně je nakažených 21.909 lidí.

MAPA NAKAŽENÝCH V OKRESECH ZDE

V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. U většiny aktuálně nakažených má nemoc mírný průběh, v nemocnici je 480 lidí, z toho 93 je ve vážném stavu. Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se v pátek zvýšil o pět na 495. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Znovuzavedení roušek od září naplánovala 17. srpna Rada vlády pro zdravotní rizika. O dva dny později ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo, že povinné budou také ve společných prostorách škol, v obchodech, restauracích a službách pro zákazníky. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak ale uvedl, že se mu opatření nelíbí, a následující den se sešel s ministerm zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Ministr zdravotnictví po schůzce oznámil, že roušky zůstanou od 1. září povinné v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Později hygienici začali opatření kvůli šíření nemoci zpřísňovat.

Od začátku září se nákaza prokázala u více než 21.600 lidí, od začátku epidemie v březnu u 46.262 lidí. Počty nakažených se v zemi výrazně zvyšují od počátku minulého týdne, spolu s tím přibývá i hospitalizovaných. Před týdnem bylo s koronavirem v nemocnicích zhruba o 220 lidí méně. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví ale zvládnou násobně víc pacientů s covidem než nyní, a to i vážných případů.

Denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku v úterý 8. září a týden se s výjimkou neděle denně držely na této úrovni. Nový rekord v počtu denních přírůstku Česko zaznamenalo ve středu, kdy přibylo 2135 nakažených. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3130 případů nemoci covid-19.

Zároveň se však více testovalo. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10.000, zatímco tento týden počet testů neklesl pod 16.800 a ve čtvrtek překročil rekordních 22.000. Cíl je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) 25.000 testů denně.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze, v přilehlých středočeských okresech a také na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku nebo Chebsku. V Praze hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 195 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel, následují okresy Praha-východ a Praha-západ se zhruba 167 případy. Přes 150 nakažených na 100.000 obyvatel mají Kroměřížsko, Uherskohradišťsko, Berounsko a Chebsko.

Na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha aktuálně na nejhorším, tedy červeném stupni. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko.

Zdroj: novinky.cz, čtk

Přejít nahoru