Nárůst případů covidu-19 v ČR k večeru byl opět rekordní

Nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl podruhé v tomto týdnu rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 1382 nakažených, úterní rekord byl překonán o více než 200 případů. Dnes k 18:00 přibylo 908 nakažených, což překonalo všechny dřívější nárůsty k večeru. Je to více, než bývalo od březnového začátku epidemie až do 8. září případů za celý den, a skoro o dvě stovky více než za stejnou dobu ve čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Prudce v poslední době přibylo lidí aktuálně trpících covidem-19 i nemocných, kteří po nákaze koronavirem skončili v nemocnici.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 33.322 nakažených. Zhruba dvě třetiny z nich se z nemoci vyléčily a 450 lidí s covidem-19 zemřelo.

V poslední době prudce vzrostlo množství lidí aktuálně trpících covidem-19. Jen od začátku září se už zdvojnásobilo na nynějších téměř 12.000 nemocných, což je nejvyšší počet od začátku epidemie. Výrazně přibývá i hospitalizovaných, jejichž počet podle posledních údajů ke čtvrtku stoupl od začátku září o polovinu na 264. Množství hospitalizovaných ve vážném stavu vzrostlo od 1. září téměř o dvě třetiny na 65. Více lidí s covidem-19 bylo v nemocnicích naposledy na konci dubna.

Množství provedených testů na koronavirus se v posledních třech dnech drželo nad 15.000, což byly nejvyšší počty od začátku epidemie v Česku. Vysoký je ale také podíl potvrzených případů nákazy na počtu testů, který ve čtvrtek dosáhl 9,1 procenta. Je to stejné číslo jako v neděli, kdy se podíl pozitivních testů dostal na nejvyšší úroveň od konce června.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není zatím za zhoršením situace návrat dětí do škol. Děti do 15 let tvoří podle něj sedm procent nakažených. Z celkového počtu nakažených je podle údajů krajských hygienických stanic nejvíce lidí ve věku 25 až 34 let, tvoří skoro pětinu. Podobný podíl představují nakažení ve věku 45 až 54 let a věková kategorie 35 až 44 let.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel má okres Plzeň-jih, a to zhruba 145 případů. Následuje Pelhřimovsko se 125 případy v přepočtu na obyvatele za uplynulý týden a Praha se 120.

Ministerstvo zdravotnictví dnes aktualizovalo tzv. semafor, který na mapě zobrazuje riziko nákazy novým typem koronaviru v jednotlivých regionech. V druhém oranžovém stupni jsou nově vedle Prahy okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. V těchto pěti okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení. Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00. Omezení provozu se bude týkat i všech ostatních středočeských okresů, i když jsou v mapě zelené, informovala mluvčí tamních hygieniků Dana Šalamunová.

Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč zemí s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru