Nákupní centra připravují otevření obchodů. Od pondělí se tam budete moci otestovat

Nákup by si lidé mohli do budoucna spojit s možností nechat se v prostorách nákupních center zdarma otestovat antigenním testem na nemoc COVID-19. S nápadem přišel Český červený kříž a nákupní centra jej kvitují. V souvislosti s možným koncem nouzového stavu a otevřením obchodů tak věří, že nebudou součástí problému šíření nemoci, ale naopak pomůžou pandemii řešit.

„Je potřeba říci, že to není podmínka vstupu. Je to primárně aktivita Českého červeného kříže, který vymyslel covid kontejnery. Říkali jsme si, že když už ti lidé pojedou do velkých nákupních center, tak ať mají na parkovišti pohodlnou možnost nechat se otestovat,“ řekl CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Mohl by se tím podle něj také zvýšit počet testovaných lidí. „Myslím si, že je to dobře, protože spousta lidí kvůli testování nikam speciálně navíc nepojede, ale ve chvíli, když už stejně jedou nakupovat, tak je to nejlogičtější, co se dá udělat. Navíc je to dnes zdarma, jednou za tři dny. Takže zkrátka, proč se rovnou při nákupu nenechat otestovat,“ vysvětlil.

Nejsme součástí problému, ale řešení
O testování v obchodních domech hovořil pro Seznam Zprávy předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. „Už jsme v jednání s Červeným křížem na instalaci antigenních testovacích kontejnerů. Lidé budou mít možnost se nechat v nákupních centrech otestovat, protože nákupní centra jsou ze své podstaty dobré logistické místo. Jsme samozřejmě připraveni i na komunikační strategii, co bude ministerstvo v tomto směru potřebovat. Jinými slovy nejsme součástí problému, ale součásti řešení,“ uvedl.
Prouza se navíc neobává, že by se měla epidemická situace kvůli otevřeným obchodům zhoršit. „Rozhodně by to bylo bezpečné, což jsme viděli i v minulosti. Všechny obchody jsou připravené dál dodržovat veškerá hygienická opatření, omezovat počty lidí, poskytovat dezinfekci, plexiskla na pokladnách a podobně. Nikdo není takový blázen, aby tyhle věci začal rušit,“ řekl.

S koncem nouzového stavu by se mohly obchody otevřít. Bez něj stát nemůže zakázat prodej zboží v kamenných obchodech či poskytování služeb v provozovnách. Podle advokáta Ondřeje Dostála, který už jednou stát za údajně špatně vyhlášená opatření napadl, jsou však restaurace, obchody i služby na stejné rovině a otevřít by se mohly všechny. A to v případě, kdy ministerstvo zdravotnictví nebude mít dostatečné argumenty pro uzavření.

Nouzový stav by měl skončit v noci z neděle na pondělí. Vláda usilovala o jeho prodloužení, ale nenašla mezi poslanci dostatečnou podporu. O dalším vývoji kabinet vyjednává s hejtmany.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru