Nákaza se dostala do firmy, která šije ochranné oděvy a roušky. V rizikovém kraji přibylo 77 lidí s covidem

V Moravskoslezském kraji přibylo 77 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3452 lidí. Nákaza se dostala také do firmy ve Frýdku-Místku. Vyplývá to z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které ve středu zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). V úterý denní přírůstek v regionu činil podle těchto údajů 41 případů.

Podle Vondráka za nárůstem stojí i nález vyššího počtu nakažených v jedné ze soukromých firem. Podle dostupných informací se jedná o společnost DEVA, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i přímo pro město Frýdek-Místek.

Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice uvedl, že zatím měl informace pouze o jedné nakažené zaměstnankyni a nařízeném plošném testování ve firmě, které by se mělo dotknout zhruba sedmi desítek lidí. Podle Kopřivíka tak není vyloučeno, že by místo mohlo být dalším ohniskem, vše ale ukážou až výsledky testů.

Jednatel společnosti Leonard Varga řekl, že zaměstnanci už se testují. „Testuje se a uvidíme,“ uvedl Varga. Podle něj už je ale covid pozitivních pracovníků víc. Zatím však nedokázal říct, jak rozsáhle nákaza firmu zasáhla a nakolik případně ovlivní její provoz. „Momentálně to řešíme, opravdu ani nemám čas o tom mluvit, tady je situace špatná,“ řekl Varga.

Z údajů chytré karantény vyplývá, že na Karvinsku od úterního rána přibylo 39 nakažených, celkově je jich od počátku pandemie 1852. Na Frýdecko-Místecku počet stoupl o 27 osob na celkových 517, šest případů hlásí Ostravsko se 703 nakaženými od počátku pandemie. Po dvou nových případech má Novojičínsko a Bruntálsko, kde je celkem 125, respektive 33 pozitivně testovaných. Jeden nemocný přibyl na Opavsku, kde je jich celkem 222.

Ze statistiky dále vyplývá, že v kraji aktuálně zůstává v karanténě 1598 lidí a hospitalizováno je 44 nemocných, o čtyři více než v úterý. Z koronaviru se dosud vyléčilo 1136 lidí a 66 v souvislosti s nákazou zemřelo. Nemocných je aktuálně 2250 lidí.

Data od CŘT evidují nakažené podle trvalého bydliště, v praxi se tedy například nemocný Ostravan žijící v Praze objeví ve statistice Moravskoslezského kraje, která tím může být do jisté míry zkreslená. Data krajských hygieniků jsou tak nižší, než uvádí tyto údaje.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Přejít nahoru