Na Velký pátek nenakoupíte ani ve večerce. Zavřít musí všichni

Všechny obchody budou muset letos zavřít i na Velký pátek. Běžně nesmějí být v provozu jen na Velikonoční pondělí prodejny nad 200 metrů čtverečních. Nařízení vyplývá z platného vládního usnesení v boji proti koronaviru, kdy ve státní svátky mohou fungovat jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích nebo nádražích.

„Jsme v situaci, kdy se to lepší. Opatření zabrala. Musíme být ale obezřetní, máme strach. Čísla v okolních státech totiž letí nahoru,” sdělil v pondělí po jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Na Velký pátek tak budou muset být navíc zavřené všechny obchody, otevřené zůstanou jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích a nádražích.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) je zákaz prodeje na Velký pátek nesmyslný. Povede to jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a sobotu, řekl ČTK prezident SOCR Tomáš Prouza.

Nedojde také nejspíš ani k žádnému rozvolnění, i když k tomu vyzvala vládu minulý týden Sněmovna. Ta chtěla, aby se nemusela nosit na ulici rouška, když po ní jde člověk sám. Bez omezení chtěli poslanci umožnit také cestování mezi Prahou a sousedními okresy.

„Je nám to líto, chtěli bychom, aby lidé o víkendu jeli na chatu, ale je jasné, že okresní lockdown funguje a opatření nesou svoje výsledky,“ dodal Havlíček.

Do Velikonoc zbývá ještě pár dní, a vláda by tak stihla o zmírnění opatření rozhodnout, podle šéfky státní kasy Aleny Schillerová (za ANO) k tomu ale nedojde. „Vláda není již tento týden v plánu,” řekla po pondělním jednání kabinetu.

Uzávěrka okresů by tak měla skončit nejpozději s koncem nouzového stavu. „Ministr (zdravotnictví Jan Blatný) nenavrhoval zkrácení termínu, z toho chápu, že to není na pořadu dne,” sdělila ministryně financí. Nouzový stav má skončit 11. dubna.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru