Na Svitavsku se lavinovitě šíří nemoc covid-19

Na Svitavsku se lavinovitě šíří covid-19. Ohniskem nákazy byl hokejový klub v Litomyšli, jeho hráč se nakazil při zápase v Brně. Za deset dnů přibylo asi 30 případů. Zimní stadion je uzavřen, v okrese vznikají i rodinná ohniska, řekla dnes ČTK krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Prolínáním hráčů v jednotlivých kategoriích došlo k dalším onemocněním. Minulý týden jsme vykazovali 23 případů včetně rodinných případů, tento týden se to dál rozšířilo o nějakých sedm až deset osob,” uvedla Hégrová.

Jeden z hokejistů hrál také ve venkovském fotbalovém týmu. Nákaza zavlečená hokejisty se rozšířila i do základních a středních škol v Litomyšli.

Podle Hégrové mají nemocní často potíže, horečku a není jim dobře. Přičítá to zvýšené tělesné námaze hráčů a chladnému prostředí, kde se koronavirus dobře šíří.

Na Svitavsku bylo v pondělí 108 aktuálně nemocných, což je o 37 více než v pátek. Odběrové místo v Litomyšlské nemocnici je přetížené, hygienici požádali o pomoc armádu, která dnes odebírala vzorky v Základní škole Zámecká a soukromé škole Trading centre v Litomyšli a také v jednom podniku v Jedlové.

Čísla výrazněji vzrostla také na Chrudimsku, kde v pondělí hygienici evidovali 81 nemocných. Nákaza se rozšířila po autobusovém výletu Klubu českých turistů, deset lidí a jejich příbuzných onemocnělo. V Domově důchodců v Heřmanově Městci se koronavirus prokázal u jedné klientky. V karanténě je celé oddělení, tedy 18 seniorů a deset zaměstnanců, jejich testování se zřejmě uskuteční v pátek, uvedla ředitelka domova Klára Husáková. Návštěvy jsou do odvolání zakázané. Další případy nákazy se objevily v Domově se zvláštní režimem Topas v Holicích na Pardubicku a v Domově pro seniory v Bystrém na Svitavsku, kde je pozitivní na koronavirus jedna pracovnice.

V Pardubickém kraji je aktuálně 351 nemocných. Od března bylo onemocnění covid-19 zjištěna u 949 lidí, z nich se již 587 vyléčilo, 11 pacientů v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Ve Fakultní nemocnici Brno přibývá pacientů s koronavirem

Ve Fakultní nemocnici (FN) Brno přibývá pacientů s koronavirem, v současnosti má nemocnice v péči 28 lidí s touto diagnózou, z toho dva potřebují umělou plicní ventilaci a jsou ve vážném stavu. Nemocnice o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny zůstávají tři pacienti s nemocí covid-19 na umělé plicní ventilaci.

FN Brno je ministerstvem zdravotnictví určena jako covidová nemocnice. “Naše nemocnice bude jako jediná v Jihomoravském kraji hospitalizovat i pozitivní pacienty vyžadující psychiatrickou péči, která není zvládnutelná na otevřeném oddělení. FN Brno bude zároveň připravena i na covid-19 pozitivní rodičky a přitom bude dbát na zvýšenou bezpečnost necovidových rodiček,” uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. O dětské pacienty s koronavirem se bude starat Dětská nemocnice.

V kraji je podle údajů krajské hygienické stanice k pondělní půlnoci 671 lidí s pozitivním testem na covid-19. V průběhu pondělka přibylo 64 případů a devět hospitalizovaných lidí.

“Počet případů v posledních týdnech akceleruje. Počet pozitivně testovaných za prvních sedm dní v září převyšuje všechny předchozí měsíce a přesahuje polovinu všech počtů v měsíci srpnu. S narůstajícími testovacími kapacitami narůstá počet zachycených pozitivních případů a s každým dalším rostou počty jejich kontaktů k dalším vyšetřením,” uvedla Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru