Na stadiony s negativním testem se dostanou lidé možná za měsíc, připouští Prymula

Není daleko doba, kdy budou moci lidé s negativním testem na fotbal nebo do divadla. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS to připustil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj by se k tomu mohlo dojít na konci dubna, nebo později. Poradce prezidenta také upozornil, že protiepidemická opatření na duben by se měla přehodnotit tak, aby zůstala jen ta, která mají smysl.

„Není daleko doba, kdy by s negativním testem a rozestupy mohla sportovní utkání probíhat, možná na konci dubna, nebo později,“ řekl v Novém dni Roman Prymula. Podle něj je to možnost, jak otevřít nejen sportovní utkání, ale i kulturu divákům.

Epidemiolog také uvedl, že systém opatření do konce dubna se musí nastavit tak, aby reflektoval problémy, které v Česku aktuálně jsou. „Tam, kde dochází k přenosu, by měla opatření přetrvávat. Tam, kde opatření nejsou korespondující s efektem, by měla být zrušena. Například uzávěra v průmyslu na sedm dnů situaci nevyřeší. To je opatření víceméně náhodné, ne systematická záležitost,“ vysvětlil poradce prezidenta Miloše Zemana.

Stoupající vlna nákazy v Německu by podle něj zatím neměla Česko ohrozit. „Čísla v Německu jsou výrazně nižší než u nás v přepočtu na milion obyvatel. Podle mě to tedy zatím není žádný signál, který by nás nutil k různým aktivitám,“ uvedl Prymula.

Systém očkování musí být připraven na větší zátěž

V pořadu Nový den se odborník vyjádřil i k očkování. Podle něj se zatím neočkuje například v lékárnách proto, že není dostatek vakcín, což je podle Prymuly naprosto zásadní. „Na druhou stranu celý systém musí být připraven na to, aby zvládal podstatně větší zátěž. Jsme schopni očkovat asi 40 tisíc, to ještě neznamená, že budeme schopni očkovat 100 nebo 150 tisíc, na to se systém musí připravit,“ vyzval epidemiolog s tím, že doba, kdy v Česku bude dost vakcín, se blíží. „Pak by bylo naprosto neomluvitelné říkat, že něco selhalo, že nejsem připraveni,“ podotkl.

Vakcína Johnson&Johnson je podle bývalého ministra zdravotnictví srovnatelná s ostatními. „Nejsou tady specifické kontraindikace, kterými by se vakcíny lišily. Jediný tvrdý vedlejší účinek je anafelaktický šok na těžké alergické reakce na komponenty vakcíny. Ale v minulosti jsme se s takovou záležitostí nesetkali, takže není moc častá,“ vysvětli Prymula s tím, že Johnson&Johnson má jednodávkovou aplikaci a kontraindikací je tak naprosté minimum.

Epidemiolog Roman Prymula připustil, že by lidé mohli na fotbal možná už koncem dubna.

Epidemiolog Roman Prymula připustil, že by lidé mohli na fotbal možná už koncem dubna.
Zdroj: CNN Prima NEWS
Přejít nahoru