Menzel zemřel na covid. Dodnes není jasné, od koho se nakazil, popsala vdova po slavném režisérovi

Příčinou smrti slavného režiséra Jiřího Menzela byl podle vdovy Olgy Menzelové covid. Právě zákeřným korovirem se nakazil těsně před smrtí, což vedlo k rychlému zhoršení zdravotního stavu. Pro osobnost českého filmu, která se zotavovala několik let z těžkého průběhu meningitidy, se stal osudným covidový zápal plic.

„Je to pravda, Jirka podlehl covidovému zápalu plic. Nemoc se u něj začala projevovat tak, že dostal vysoké teploty, kašel a měl bolesti,“ řekla Olga Menzelová pro deník Blesk.

Zdroj nákazy zůstává zahalen tajemstvím. Je pravděpodobné, že se Menzel nakazil od jednoho z ošetřovatelů, který neměl o nemoci ponětí.  „Dodnes není zcela jasné, od koho to bylo. Přísně se dodržovala veškerá hygienická opatření, a i přes to všechno nákaza přišla,“ uvedla producentka a vdova po zesnulém režisérovi s tím, že dostala od lékařů doporučení, aby se zdržela návštěv.

„Ale neuměla jsem si představit, že u Jirky v těchto momentech nebudu. Tak jsem tam za ním chodila v ochranném obleku, rukavicích a brýlích,“ dodala. Takto chodil podle ní oděný i personál zdravotního zařízení, přesto se přenosu nákazy nedokázalo zabránit.

V jednu chvíli to vypadalo, že Menzel covid-19 ustojí. Jeho organismus v minulosti přetrpěl různé zdravotní peripetie a i tentokrát bojoval s nákazou podle Menzelové do poslední chvíle. Dokonce začaly ustupovat teploty, ale pak přišel zlom.

„Prožila jsem v přímém přenosu umírání mého muže na covid-19. Psychicky to byla nejnáročnější péče, kterou jsem s Jiřím zažila. Být oblečen od hlavy až k patě v ochranném obleku, v brýlích, rukavicích, bez možnosti ho políbit, bylo nejvíc depresivní v mém životě,“ doplnila na závěr. Autor legendárních snímků jako Ostře sledované vlaky,  Postřižiny Slavnosti sněženek zemřel začátkem září ve věku 82 let.    

Zdroj: lidovky.cz, blesk.cz

Přejít nahoru