Maďar kritizuje Čechy na Zrće. Paříte bez ohledu na zdravý rozum, vzkázal

Na chorvatskou pláž Zrće, která je proslulá svými kluby, se každé léto sjíždějí lidé z celé Evropy včetně Čechů. Že tak činí i v době pandemie ostře kritizoval epidemiolog Rastislav Maďar. Zřejmě je nutné pařit bez ohledu na zdravý rozum, napsal. S jeho tvrzením nesouhlasí ředitel cestovní kanceláře, která dovolené na Zrće pořádá. V klubech platí daleko přísnější opatření než na obdobných akcích v Česku, tvrdí.

Epidemiolog Rastislav Maďar kritizoval především Čechy, kteří se vydávají do Oblasti Zrće. Místo, kterému se přezdívá chorvatská Ibiza, vyhledávají mladí lidé z celé Evropy kvůli vyhlášeným klubům.

Vtipný paradox je, že kritický příspěvek napsal z Chorvatska, jak prozradilo určování polohy pod Tweetem. Sklidil za to na sociálních sítích posměšky. „To není nic tajného, říkal jsem to do médii mnohokrát, že budu týden v Chorvatsku. Nejde o místo, ale o způsob… Vlastním autem do soukromého apartmánu bez cizích kontaktů je to dokonce mnohem bezpečnější než na hromadné akci u nás v ČR,“ komentoval Maďar.

Maďarův kritický postoj k lidem, kteří na Zrće letos jedou, nesdílí Jan Barek, ředitel cestovní společnosti Partykýbl. Ta se od roku 2013 zaměřuje na organizování dovolených právě v této oblasti, a letošek není výjimkou. Zájem o tuto formu dovolené je podle něj nižší než v předchozích letech.

„Kluby jsou pod přísným dohledem starosty a chorvatské vlády. Vedení klubů připravovalo podmínky pro rozvolňování opatření společně s nimi. Kapacita klubů nesmí překročit 1 000 lidí, je proto omezen taneční prostor, řeší se to například uzavřením některých jeho částí,“ uvedl pro iDNES.cz.

„Rozhodně se zde letos nekonají ‚mega party‘, jak zmiňuje epidemiolog Maďar. Opatření jsou tu daleko přísnější než na obdobných akcích v ČR,“ dodal.

V některých klubech nám měřili teplotu

I podle českých návštěvníků je na Zrće letos méně lidí, než jich bylo v předchozích letech. „Byli jsme tam asi v osm večer, bylo tam úplně mrtvo. Hudba, která běžně hlučí do dálky, nebyla skoro slyšet,“ popsala svou zkušenost pro iDNES.cz Alena Tomsová, která Zrće navštívila před třemi dny.

Další z návštěvnic uvedla, že každý klub zavedl trochu jiná opatření. „V klubu Papaya měřili každému před vstupem teplotu, chtěli po nás osobní údaje jako je jméno, telefonní číslo a země, odkud jsme přijeli,“ řekla Angelina Kostyshyn. Dodala, že stejné to bylo i v dalším podniku. V jediném z tamních klubů po návštěvnících v době její návštěvy nic takového nechtěli. Lidí tam podle ní bylo nejvíc večer, i tak však byly kluby oproti dřívějšku prázdnější.

Komplex plážových klubů Zrće se nachází na chorvatském ostrově Pag.

„Na Pagu jsme strávili většinu července. Nejprve jsme roušky nenosili, poté se tam situace o něco zhoršila a začali jsme je používat ve všech vnitřních prostorách,“ popsala pro iDNES.cz svou zkušenost s návštěvou ostrova Veronika Muro.

Nošení roušek ve vnitřních prostorách začalo být v Chorvatsku znovu povinné poté, co tam v červenci výrazněji přibylo nakažených koronavirem. Chorvati opatření podle české turistky Veroniky Muro důsledně dodržují, roušky nosí i přes horké letní teploty většina číšníků. Dezinfekce je podle jejích slov na každém rohu, u všech krámů a restaurací. Dodává, že do menších obchůdků pouští obchodníci maximálně pět lidí, ostatní zákazníci musejí čekat venku.

Podle Tomsové však není Zrće zdaleka jediné riziko. „I některé ostatní pláže na ostrově jsou narvané lidmi, o nějakých rozestupech nemůže být řeč. U stánků se zmrzlinou jsem neviděla žádné prodavače v roušce,“ tvrdí.

V Chorvatsku je v současnosti podle systému DROZD v Chorvatsku zaregistrováno ke 4. srpnu 2925 českých cestovatelů. Země je podle takzvaného semaforu Ministerstva zdravotnictví zabarvená zeleně, tudíž je zařazena mezi státy s nízkým rizikem nákazy.

Od propuknutí pandemie Chorvatsko eviduje 5294 případů nákazy, ke 4. srpnu je podle portálu Koronavirus.hr nakažených 703 lidí.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru