Lidé po rozvolnění vyrazili do ulic. Hromadná nezodpovědnost, míní Blatný

Mnoho lidí využilo uvolněná opatření a vydalo se do ulic měst. Některé restaurace a kluby byly navíc otevřeny nelegálně. V sobotu to potvrdil policejní prezident Jan Švejdar. Policisté řešili porušení nařízení například v Brně či Ostravě. Ministr zdravotnictví Jan Blatný takové jednání označil jako hromadnou nezodpovědnost. Pro podniky, které nařízení poruší, chce milionové pokuty.

Podle Švejdara vyjížděla policie v noci opakovaně k nelegálně otevřeným restauracím a klubům. Podle mluvčího prezidia Ondřeje Mravčíka se tak však dělo ve stejné míře i předtím. „Statistiky počtu kontrol a přestupků jsou stejné jako v posledních dnech,“ uvedl.

„Ani přes upozornění podniky nezavřely a mnohdy byly otevřené až do rána. Budu požadovat vysoké pokuty v řádu milionů korun,“ citovalo ministerstvo zdravotnictví Blatného na Twitteru.

„Zdravotníci, policisté, pracovníci v sociálních službách, učitelé, malí podnikatelé, ale i další. Ti všichni pomáhají a snaží se. Ale právě kvůli nezodpovědnosti některých se nám stále nedaří situaci zlepšit,“ dodal Blatný.

„I kdyby to byly jen desítky případů, považuji to za velký problém,“ dodal Blatný v České televizi. Vinu dává provozovatelům. Zákazníci by podle něj pochopili, pokud majitel restaurace vládní nařízení o omezené otvírací době dodržuje, a takových je podle něj naprostá většina. „Ale když se i malá část bude chovat neodpovědně, tak na to doplatíme všichni,“ dodal.

„Přestože byli provozovatelé některých podniků upozorněni, jakmile hlídka odjela, otevřeli znovu,“ uvedl také ministr. O situaci mluvil kromě Švejdara i s ministrem vnitra Janem Hamáčkem nebo brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou.

Uvedl také, že chápe a vnímá, že veškerá omezující opatření jsou pro spoustu lidí z různých důvodů bolestivá. „Neděláme je rádi a všichni se chceme co nejdříve vrátit zpět do běžného života. Ale jen spolu to zvládneme,“ dodal.

Brněnští policisté v návaznosti na znovuotevření obchodů posílili hlídky a zaměřují se hlavně na kapsáře. „Žádné větší problémy se shromažďováním a nerespektováním opatření nejsou,“ řekl jejich mluvčí David Chaloupka.

Podotkl však, že v noci na sobotu museli policisté zasahovat v jednom z klubů v centru. „Nebyla tam dodržena vládní nařízení,“ informoval.

Někteří Brňané potvrzují, že se do klubu 7nebe stála fronta přes celou ulici. Podnik nabízel při příležitosti pátého výročí vstup a sto drinků zadarmo.

Lidé stáli frontu před klubem 7nebe v Brně (4. prosince 2020).Lidé stáli frontu před klubem 7nebe v Brně (4. prosince 2020). | foto: Tereza Kráčmarová

V Ostravě došlo ke třem porušením

Naopak Ostravská městská policie měla v pátek večer společně se státní policií preventivní akci zaměřenou na kontrolu dodržování vládních nařízení a veřejného pořádku v centru města.

„Během dvouhodinové kontroly jsme zjistili, že došlo k třem porušením vládních nařízení. Jednalo se o to, že provozovna nebyla uzavřena po 22. hodině a umožňovala návštěvníkům déle se uvnitř zdržovat,“ uvedl mluvčí strážníků Jindřich Machů.

Kromě toho zaznamenali ve Stodolní ulici a v okolí dvě silně podnapilé osoby, které předali do péče zdravotníků. Machů podotkl, že na sobotní noc se chystá obdobná kontrola.

Zvýšený pohyb osob kvůli rozvolnění opatření a umožnění volného pohybu i ve večerních hodinách potvrdili také pražští policisté. „Týká se především centra, a to jak Václavského, tak Staroměstského náměstí,“ uvedla mluvčí Eva Kropáčová. Policisté podle ní v průběhu každého dne provedou přibližně tisíc kontrol a v ulicích se jich pohybuje několik stovek.

„Snaží se upozorňovat občany, aby dodržovali platná nařízení. V souvislosti s adventem a nadcházejícími svátky dohlíží policisté především na bezpečnost lidí v ulicích Prahy,“ dodala Kropáčová. V případě nedodržení nařízení podle ní policisté situaci řeší zpravidla domluvou.

Plzeňská hygiena apeluje na lidi

„Po čtvrtečním rozvolnění opatření jsem si v pátek večer projel Plzní a dost mě zaskočily shluky lidí u některých známějších klubů nebo restaurací. Bez dodržování rozestupů, většinou bez roušek, někde po zavírací době,“ řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

„Pokud lidé nebudou důsledně dál dodržovat nastavená opatření, nových případů koronaviru bude rychle přibývat,“ varuje veřejnost.

Rozvolnění vládních opatření bylo v pátek večer znát v ulicích Pardubic. V některých restauracích a barech nebylo možné si bez rezervace sednout. Žádné protahování státem nařízené zavírací hodiny se ale nekonalo.

Například v jedné vinárně v centru servírky o půl desáté zákazníky nechaly zaplatit, o dvacet minut později rozdaly hostům kelímky, aby v případě, že drink nestihnou dopít, mohli obsah sklenic přelít a vzít si na cestu. „V centru bylo o poznání rušněji, než v předchozích týdnech. Místy lidé stáli v hloučcích s kelímky a s cigaretou a bavili se. Ruch trval i dlouho po desáté,“ uvedla obyvatelka města.

Vyšší počet lidí se v ulicích může pohybovat i v sobotu, na kterou připadá předvánoční mikulášská tradice. I tyto bytosti musí dodržovat hygienická pravidla tak jako ostatní. Žádná speciální mikulášská opatření jim totiž Blatný nenadělil.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru