Látka obsažená v repelentu částečně ničí koronavirus, tvrdí nová studie. Britská armáda si vytvořila zásoby

Látka z eukalyptu obsažená v repelentu na komáry částečně ničí nový koronavirus. Vyplývá to ze studie britské armádní laboratoře, jejíž předběžné závěry ve středu zveřejnila stanice Sky News. Výtažek může být využit především jako doplňková ochrana před koronavirovou nákazou.

Televize v dubnu informovala, že britští vojáci používají repelent Mosi-Guard s obsaženou látkou citriodiol jako jedno z ochranných opatření proti koronaviru. Laboratoř DSTL od té doby ověřovala, zda citriodiol – známý tím, že zabíjí jiné typy koronavirů – poskytuje dodatečnou ochranu před nemocí covid-19.

Náměstek ministra obrany Jeremy Quin podle listu The Guardian uvedl, že výzkum potvrdil, že sprej obsahující citriodiol „může virus zabít“. Samotná laboratoř vydala opatrnější vyjádření – test provedený na latexové kůži ošetřené repelentem podle ní prokázal „určitou nenávratnou ztrátu viru“. Části viru se podle ní ovšem po několika hodinách podařilo zotavit.

Citriodiol se získává z oleje vyráběného z listů a větviček eukalyptu. Britská armáda již před zveřejněním výsledků studie vytvořila zásoby repelentu, který podle ní nemá žádné vedlejší účinky.

Zdroj: irozhlas.cz, twitter

Přejít nahoru