Ministři se v pátek po dlouhém jednání shodli na podobě takzvaného kurzarbeitu, který má zabránit masivnějšímu propouštění kvůli koronaviru. Ve středu o tom jednala koaliční rada, která se shodla na tom, že stát bude přispívat na platy zaměstnanců, kteří zůstávají doma, ve výši sedmdesáti procent z jejich čisté mzdy, nejvýš ale do celostátní průměrné mzdy.
Detaily by měla představit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na tiskové konferenci. Ta je naplánovaná na 9. hodinu.
Podle dohody koaličních stran by ale kurzarbeit musela povolit vláda. Přikročila by k němu při vážném ohrožení ekonomiky či odvětví. Pracovník by mohl doma zůstat jeden až čtyři dny v týdnu, a to až rok. Dostával by od státu 70 procent čistého, nejvýš ale do celostátní průměrné mzdy.
Firma by hradila sociální odvody i za neodpracované hodiny, a to ze 70 procent hrubého. Zdravotní pojištění by se platilo z běžného plného výdělku. Odboráři a zaměstnavatelé s nastavením nesouhlasí.
Antivirus A a B
Kurzarbeit navazuje na programy Antivirus A a B, které odklepla vláda na začátku koronavirové pandemie. Ty pokrývají období od vyhlášení nouzového stavu od 12. března do konce října.
Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 tisíc korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy.
Zdroj: novinky.cz