Kadeřnictví ani hospody v pondělí neotevřou. Omezení hodin se zruší jen na úřadech

Vláda obešla rozhodnutí Sněmovny a po domluvě s hejtmany schválila nový 14denní nouzový stav. V Česku se tak od pondělí neotevřou kadeřnictví, hospody ani restaurace. V nově vyhlášeném nouzovém stavu ale vláda upravila provoz úřadů, mají fungovat podle normálních úředních hodin. Otevřou se navíc výdejová okénka knihoven.

Další nouzový stav zdůvodnil premiér Andrej Babiš (ANO) špatným epidemiologickým stavem v zemi. „Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum. Děkuji všem hejtmanům, kteří pochopili, že je důležité, abychom spolupracovali a ochránili životy našich občanů. Situace není dobrá, v Česku se šíří britská mutace koronaviru,“ pronesl před novináři.

Nový nouzový stav oznámil na tiskové konferenci premiér Babiš spolu s ministrem průmyslu a obchodu i dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

„Pro podnikatele se nemění nic,“ řekl Havlíček. „Jedou v původním režimu, nic se nemění pro maloobchody, služby ani hotely nebo skiareály. Mění se režim úřadů, které budou bez omezení úředních hodin. To kvůli tomu, aby se tam neshlukovali lidé,“ doplnil ministr.

Otevřou výdejová okénka knihoven
Drobná změna se dotkne ubytovacích služeb. „Do výjimek s možností ubytování jsme zařadili osoby, které potřebují zdravotní pomoc, a to včetně jejich doprovodu. Upravili jsme také provoz knihoven, jsou povolena výdejová okénka, ale zakazuje se výdej jiných než předobjednaných výpůjček,“ upozornil Havlíček.

Ve školách se mohou od pondělí nově konat komisionální zkoušky, právnické osoby budou moci dělat některé úkony, které jim opatření vlády nedovolovalo, uvedl šéf dvou ministerstev.

Ministryně financí na tiskové konferenci ubezpečila občany, že nový nouzový stav se údajně vyhlásil v souladu s ústavou. „Vláda se pečlivě zaobírala tím, že dnešní rozhodnutí je v souladu s ústavou. Opírali jsme se o názory expertů i ministerstev. Rozhodnutí vlády se opírá o jiný právní důvod, skutkovou situací je žádost hejtmanů o vyhlášení nouzového stavu, neboť dospěli k názoru, že jejich nástroje v rámci stavu nebezpečí by nebyly dostačující,“ uvedla Schillerová.

Babiš v závěru tiskové konference pronesl, že si nemyslí, že se za 14 dní nouzového stavu zlepší situace natolik, aby bylo možné pokračovat bez něj. Bude se o tom snažit přesvědčit Sněmovnu.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru