Jste černí pasažéři. Tomáš Prouza se pustil do šéfů průmyslu kvůli otevřeným fabrikám

Nové restrikce, které začnou platit od pondělí 1. března, se nedotknou průmyslového odvětví. To vyvolalo ostrou reakci prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy. „Nedává mi to vůbec smysl. Je to jen snaha, aby to vypadalo že vláda dělá hodně věcí,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Textilní galanterie a obchody s dětským oblečením nejsou podle Prouzy místa, kde se lidé potkávali na dlouhou dobu. „To nejsou zdroje nákazy. Překvapilo mě také zavření prádelen, čistíren a autoservisů, to je pro mě nepochopitelné,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Naopak očekával daleko přísnější pravidla směrem k průmyslu. „Neříkám, že máme průmysl zavřít, ale překvapilo mě, že vláda nezavedla povinné testování. Každý zaměstnanec může testování odmítnout a zaměstnavatel nemá možnost, jak zaměstnance k testování donutit,“ uvedl Prouza.

Šéf Svazu obchodu se proti novým vládním restrikcím bezprostředně po jejich ohlášení ohradil také na Twitteru. „Vláda opět sáhla pouze na děti a obchod. Každá fungující země přitom stojí na zásadě rovného zacházení,“ napsal na svůj twitterový účet.

Chceš, aby vláda zavřela průmysl?

Na sociální síti se rozhořela vášnivá diskuse právě mezi Tomášem Prouzou a zástupci průmyslového sektoru. „Chceš, aby vláda zavřela průmysl?“ zeptal se Prouzy viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Chci, aby průmysl nesl férovou část nákladů na celou situaci. Zatím jste černí pasažéři, kteří zneužívají svou pozici,“ odpověděl Tomáš Prouza.

Do debaty se zapojil také generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš. Podle něho se šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu dopouští zjednodušení a čirého populismu. „Chápu to správně, že bys byl spokojen, kdybychom byli všichni rovni v neštěstí? Hlavně aby i sousedovi chcípla koza. Pro takovéto přemýšlení není Česko úspěšné jako některé jiné země,“ oponoval Beneš Prouzovi.

„Já ale říkám něco jiného,“ opáčil Prouza. Podle něho by šéfové průmyslu měli vytvářet tlak na uzavírání ohnisek nákazy ve výrobě a podporovat kompenzační programy pro uzavřené sektory. „Přitom na příkladu testování ve firmách je vidět, že společný tlak má smysl,“ dodal prezident Svazu průmyslu a obchodu.

Vyhlaste stávku, nabádají Středulu

Po vyhlášení nových protiepidemických opatření, v jejichž rámci vláda s omezením průmyslu nepočítá, se na stranu Tomáše Prouzy postavil také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Restrikce se netýkají firem v oblasti průmyslu. Vláda tedy říká: ‚Zdraví občanů pracujících v průmyslu je méně důležité než těch, co dělají ve službách.‘ Bravo! To jsou priority vlády!“ napsal na svůj twitterový účet.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

Pod Středulovým příspěvkem se objevila řada komentářů, v nichž uživatelé navrhují poměrně radikální řešení. „Vyhlaste stávku v průmyslových podnicích. Jde o zdraví zaměstnanců, které firma nutí být v kontaktu s jinými,“ doporučil Středulovi uživatel Pavel Moravec.

 

Vláda na páteční pozdně večerní tiskové konferenci oznámila, že dojde k omezení provozu také obchodů, které doposud mohly mít otevřeno. „Maloobchod a služby budou zavřené, počet výjimek jsme zredukovali asi na polovinu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Restrikce se ale nedotknou firem v oblasti průmyslu.

„Od pondělí ale začne plošné testování zaměstnanců,“ řekl ministr průmyslu a obchodu. Zpočátku má být testování dobrovolné, během pár dní povinné. Pro zaměstnance průmyslových firem vláda nově zavedla povinnost nosit roušky. „To doposud nebylo,“ dodal vicepremiér Babišovy vlády.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru