Iniciativa Chcípl PES plánuje demonstraci v Praze

Iniciativa Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády, připravuje dnes v Praze demonstraci. Od 15:00 chce blokovat některé vládní budovy, podrobnosti protestu zveřejní organizátoři na sociálních sítích o hodinu dřív. Podle informací ČTK se protest zřejmě uskuteční převážně na Malé Straně. Své podporovatele ve čtvrtek vyzvali, aby se dnes sjeli do hlavního města.

“Bude to prostě protest, samozřejmě nenásilný, v rámci zákona. Budeme blokovat nějaké vládní budovy,” řekl ČTK Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek, který v minulosti působil také jako poslanec ODS.

Na odpolední demonstraci se připravuje i pražská policie. Na bezpečnost, veřejný pořádek a dodržování platných vládních opatření proti šíření koronaviru bude dohlížet několik desítek policistů ve spolupráci s ochrannou službou, která hlídá některé vládní budovy, řekla dopoledne ČTK policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Policisté jsou podle ní ve spojení s organizátory protestu a budou reagovat na aktuální situaci.

Iniciativa pořádala protestní akce již v minulosti. Například minulou sobotu vyzvala restaurace i jiné podniky, aby přes vládní opatření otevřely. Na pražském Staroměstském náměstí zorganizovala 10. ledna demonstraci, na které se sešly tisíce lidí.

Organizátoři již dříve uvedli, že se chtějí přeměnit na politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Restaurace se mají stát politickými buňkami. V nich pak podle výkladu zástupců iniciativy bude moci být otevřeno, podle nich mají politická jednání z vládních protiepidemických nařízení výjimku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) takovou interpretaci vládních nařízení odmítl.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru