Index “PES” v okresech

Promyšlené, dobře zacílené trasování může být jedním z důvodů, proč na covidové mapě září s výrazným výskytem koronaviru Havlíčkobrodsko fialové. Statistiku ale prý může do jisté míry ovlivňovat také relativně malý počet samoplátců i minimální podíl privátních laboratoří v kraji. Právu to řekl ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice v Jihlavě Jiří Kos.

Okres Havlíčkův Brod se v posledních dnech drží co do nákazy koronavirem na republikové špici, i když víkendová čísla statistiku čerstvě srazila. Počty mrtvých či nemocných se závažným průběhem choroby nicméně zůstávají analogické se zbytkem republiky.

„Havlíčkobrodsko není výjimečné, jen se ví o více případech,“ říká Jiří Kos. Jak upozorňuje, jde o klasické komunitní šíření po rodinách, malých sídlech, malých firmách, mateřských školách či zařízeních sociální péče: nikoli však tak, že by z jednoho zdroje vyskakovaly denně desítky případů.

Žádné morové území

„Trasujeme důsledně, což souvisí i se zkušenostmi trasujících. Takový rozhovor se nedá odbýt po způsobu nadiktujte mi jména a jedu dál. Tazatelé musí vědět, jak se mají ptát, aby toho člověka ještě víc neznervóznili,“ připomněl hygienik i ochotu tázaných sdělovat kontakty.

Nikoli výjimečně totiž mají dotazovaní obavy, že svým blízkým zadělají na problém. Dobře vedený rozhovor přitom vede k vytrasování lidí s největší pravděpodobností nákazy, a to samozřejmě i nakažených s bezpříznakovým průběhem. Statistika pak letí strmě vzhůru.

„Nemáme tu morové území,“ usmál se Jiří Kos. Jak připomněl, havlíčkobrodská nemocnice nemocné zvládá, nevozí je po nemocnicích v okolí.

Výrazným výkyvem ve statistice si podle Kose prošlo nedávno i Pelhřimovsko či Žďársko, což jsou pro Havlíčkobrodsko sousední okresy. A vyšší čísla nyní hlásí navazující území z bývalého Východočeského kraje, kam mají Havlíčkobrodští z doby před ustavením aktuálních regionů stále silné vazby, ať už jde o zaměstnání, či soukromé kontakty.

„Pokud se v nějaké vesničce chlapi domluví a zajdou k jednomu z nich na pivo, rodinný výskyt je tam za chvíli v celém sídle,“ připomněl hygienik zrádnost vnímání územních celků jako lokalit obehnaných neprostupnými hradbami.

Jak přitom zdůraznil, faktorů, které se podílejí na nadprůměrně vysokých číslech z Havlíčkobrodska, bude mnohem víc.

K dalším může patřit i to, že v porovnání s velkými centry je v Kraji Vysočina výrazně méně samoplátců, kteří na odběr chodí z úřední potřeby (pro potvrzení), ale většinou jde o zdravé lidi, což se pak po započtení do systému rovněž odrazí na celkových výsledcích.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru