Hamáček s Vojtěchem si na twitteru vyjasňovali, kdo zajistil respirátory domovům pro seniory

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se na twitteru pustil do polemiky s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o to, kdo měl zajistit a nakonec zajistil ochranné pomůcky pro personál a klienty domovů pro seniory, aby se v nich minimalizovalo riziko šíření koronaviru.

Polemiku odstartoval v sobotu odpoledne šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMOKS) Josef Středula, který upozornil, že nedostatek ochranných pomůcek může být velký problém.

Hamáček konstatoval, že jeho resort rozvezl během dne půl milionu respirátorů a tři miliony roušek. Následně vyvstala otázka, kdo měl roušky a respirátory zajistit, do níž se zapojil i ministr zdravotnictví.

„Nechci vést zbytečnou polemiku, ale toto má skutečně na základě rozhodnutí vlády zajistit ministerstvo vnitra. Ale jsme partneři, takže jim rádi pomůžeme, což se teď stalo,” uvedl Vojtěch.

Adam Vojtěch@adamvojtechano

Hasiči si dnes odvezli 200 000 respirátorů pro sociální služby. Teď už je to na @vnitro. My máme na základě rozhodnutí vlády primárně na starosti zásobování státních nemocnic, hygienických stanic a laboratoří. Pokud ale budeme mít zásoby, určitě znovu rádi pomůžeme.

View image on Twitter
106 people are talking about this

Ministerstvo zdravotnictví totiž podle svých slov „vypomohlo” ministerstvu vnitra a uvolnilo 200 tisíc respirátorů, které následně resort vnitra začal distribuovat v rámci sociálních služeb.

Adam Vojtěch@adamvojtechano

Myslím, že ze záznamu z tiskové konference po vládě 19.3. je zcela jasné, kdo koho zásobuje. https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-mimoradnem-jednani-vlady–19–brezna-2020-180472/ . Podruhé jsme to probírali 23.3. https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-jednani-vlady–23–brezna-2020-180575/ . Rád to proberu znovu v pondělí.

Jan Hamáček@jhamacek

Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu “dvojí” distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 mil. “vašich” respirátorů, mohl jsem přivézt 2 mil. “svých”, ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tis. “půjčovat”.

126 people are talking about this

„Pane ministře, nebudu se s Vámi hádat na twitteru, řekneme si to v pondělí na vládě…” odtušil Hamáček, na což vládní kolega zareagoval odkazem na tiskovou konferenci vlády z 19. března, na níž zaznělo, že „(ministerstvo) zdravotnictví bude dodávat hlavně páteřním nemocnicím, záchrankám a krajským hygienickým stanicím a ministerstvo vnitra bude realizovat distribuci ochranných prostředků státním i nestátním subjektům zejména prostřednictvím krajských samospráv”.

Hamáčkova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „ Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu ‘dvojí’ distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 miliony ‘vašich’ respirátorů, mohl jsem přivézt 2 miliony ‘svých’, ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tisíc ‘půjčovat’,” uzavřel ministr.

Zdroj: novinky.cz, seznamzpravy.cz

Přejít nahoru