Hamáček řekl, kdy přijde lockdown. Pro návrat do škol není čas

Ministr vnitra a vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) věří, že současná opatření zaberou. Pokud se však čísla nepodaří snížit, jiná varianta než lockdown podle něj už nepřichází v úvahu. „Před jakýmkoliv dalším rozhodnutí je potřeba pět nebo šest dní počkat. Pokud opatření ale nezaberou, moc možností než lockdown vláda nemá,“ řekl v televizi Prima Hamáček. Podle něj se neměly 1. září otevřít školy a optimisticky nevidí ani návrat žáků a studentů do lavic 2. listopadu. „Bude to velmi složité,“ řekl Hamáček.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nesouhlásí s tím, aby 28. října jako tradičně předával prezident Miloš Zeman vyznamenání. Ten na tom ale trvá. „Z mého pohledu by bylo ideální, kdyby pan prezident pronesl projev a zmínil jednotlivé vyznamenané. Ale vyznamenání jim předal, až se situace zlepší. Pokud je to pro pana prezidenta nepřijatelné, pak je potřeba s hygienou hledat řešení, které nebude proti epidemickým kritériím, které jsou stanoveny,“ říká Hamáček. Prezident má podle Hamáčka ale na předání vyznamenání právo, protože se na něj vztahuje výjimka z vládního opatření pro ústavní činitele.

V sobotu přibylo v České republice 8713 potvrzených případů koronaviru. Je to sice zhruba o 2400 nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se obvykle méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie.

Pozitivních testů bylo v pátek 29,36 procenta. Nejrychleji se nyní nemoc šíří v okrese Plzeň-sever a na Zlínsku,následuje Uherskohradišťsko, Plzeň-město a Příbramsko.

 Japonští vědci zjistili, že koronavirus zůstává aktivní na lidské pokožce po dobu devíti hodin. Objev potvrdil důležitou roli častého mytí rukou v boji proti pandemii covidu-19. Patogen, který způsobuje chřipku, přežívá pro srovnání přibližně 1,8 hodiny.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru