Hackeři se už pokusili o útok na nemocnice i ministerstvo zdravotnictví, prozradil Vojtěch

Hackeři se už nyní pokusili napadnout některé nemocnice i ministerstvo zdravotnictví. V Senátu to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Útoky se podle něj zatím daří odvracet, ale mohou postupně zesilovat.

Před hrozbou kybernetických útoků na nemocnice a jiné významné cíle v Česku ve čtvrtek varoval v tiskové zprávě Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

„Bohužel zdá se, že již v některých nemocnicích pokusy (o kyberútok) proběhly. Naštěstí byly zachyceny,“ řekl senátorům ministr zdravotnictví. Dokonce i ministerstvo zdravotnictví podle něj čelilo snaze o napadení. „Byl tam určitý pokus, ale my jsme ho také zachytili,“ uvedl Vojtěch.

„Zatím to je v nějakých mírných pokusech, ale je zde pravděpodobnost, že by tyto útoky mohly nabývat na intenzitě,“ doplnil ministr. „Komunikujeme s nemocnicemi. Mají jasnou metodiku, jak postupovat, že musí zálohovat data a tak dále,“ oznámil.

NÚKIB ve čtvrtek sdělil, že v Česku hrozí útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů v nejbližších dnech a že pravděpodobnost napadení je vysoká. „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Mohou se objevit větší počty závažných útoků, což může mít podle úřadu velký dopad na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů. Útoky jsou podle NÚKIB v přípravné fázi, hlavně přes takzvané spear-phishingové kampaně. Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing pak cílí na konkrétní adresáty.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru