Flegr: Teď už jen začít zavírat lidi, co nějaká fakta o covidu zveřejní

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se přestanou zveřejňovat aktuální počty lidí s onemocněním covid-19 a statistiku aktuálně pozitivních lidí doplní vždy pouze s odstupem jednoho měsíce. A nedoporučuje, aby se aktuální počty aktivních případů uváděly na základě počtů vyléčených osob a úmrtí za poslední dny. Oznámení vyvolalo nemalou kritiku; ozval se i evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ukazuje směrem k vládě.

Ministerstvo zdravotnictví svůj postup v rámci rozhodnutí nezveřejňovat některé části statistik komentuje tím, že dochází ke zpoždění dat. „S ohledem na fakt, že vykazování vyléčených osob a úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně výrazně měnit právě z důvodu průběžného doplňování. Nedoporučujeme proto uvádět aktuální počty aktivních případů na základě počtů vyléčených osob a úmrtí za poslední dny. V souladu s rozhodnutím sekce hlavní hygieničky Ministerstva zdravotnictví ČR je tento graf publikován se zpožděním 4 týdny z důvodů doplnění a validace dat,“ píše ministerstvo na webu s koronavirovými statistikami.

Profesor Flegr však celou věc vidí trochu drastičtěji: „Ministerstvo zdravotnictví přestává zveřejňovat počty osob s covidem. Čísla a fakta vůbec by totiž mohla lidi mást – třeba vrhat nedobré světlo na veleúspěšný boj vlády s epidemií,“ sdílí vědec na svém twitteru.

Dodal, že po tomto kroku již zřejmě zbývá akorát jedna věc. „Teď už jen začít zavírat lidi, co nějaká fakta o covidu zveřejní,“ obává se postupu ministerstva.

Za pátek bylo v České republice odhaleno 14.920 nových případů koronaviru. To je téměř o 2000 více než za pátek minulý týden a současně je to o 3700 více, než bylo pozitivně otestováno ve čtvrtek, jedná se tak o první nárůst případů v aktuálním týdnu oproti týdnu předchozímu. Reprodukční číslo mírně stouplo z 0,91 na 0,94.

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Přejít nahoru