Fiala: Čtvrtkem snad skončí diskriminace malých prodejců. Předseda ODS plánované rozvolnění vítá

Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také, že kabinet, který v neděli opatření od čtvrtka příštího týdne zmírnil, rozhodoval konsensuálně. Čtvrtkem podle předsedy občanských demokratů snad skončí diskriminace malých prodejců, ti museli mít do nynějška zavřeno. Fiala to řekl v diskusi na televizi Prima.

„Jsem rád, že se posouváme, že se vracíme k normálnímu životu,“ uvedl Fiala v debatě s ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Je rád, že na přechodu do třetího stupně byla ve vládě shoda. Poukázal na to, že v předchozích dnech se výroky jednotlivých ministrů ohledně možného uvolnění přísných protikoronavirových opatření lišily.

Podle předsedy ODS vláda dosud nereagovala na usnesení Sněmovny z 19. listopadu, aby vláda udělala něco s povinným uzavřením malých obchodů a provozoven. „Snad čtvrtkem skončí diskriminace drobných prodejců, malých prodejen,“ doufá Fiala. Řada živnostníků, prodejen či restaurací už je podle něj na dně. „Takže je to světlo na konci tunelu,“ uvedl k nedělnímu rozhodnutí vlády.

Kabinet na nedělním mimořádném jednání schválil s platností od čtvrtka změnu stupně rizika v protiepidemickém systému (PES) ze čtvrtého na třetí. To bude mimo jiné znamenat, že se budou moci otevřít i dosud zavřené obchody s jinými než základními potřebami nebo s výjimkou. Bude platit omezení plochy na zákazníka. Zkoušené oděvy ani obuv nebudou muset být 24 hodin v izolaci. Konat se budou moci i venkovní trhy. Stravovací zařízení se budou moci otevřít na polovinu kapacity. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Přejít nahoru