Exprezident Klaus přišel na Národní bez nasazené roušky, řeší to policie

Bývalý prezident Václav Klaus se jako řada politiků přišel zúčastnit vzpomínek na 17. listopad 1989 na Národní třídu. Jako jediný však měl po celou dobu roušku pod bradou. Ochranu úst a nosu si nenasadil ani při rozhovoru s novináři. Policisté tento případ předají do správního řízení.

„Ze zákona se nemůžeme vyjadřovat ke konkrétním osobám. Jako policie na místě můžeme dát pokutu do 10 tisíc korun nebo můžeme přestupek oznámit. V tomto případě jsme zvolili druhou variantu,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Klausovi tak ve správním řízení hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun. Bývalý prezident však v úterý nebyl na veřejnosti bez roušky poprvé. Ochranu úst a nosu si nenasadil ani při připomínce 28. října před Obecním domem v Praze. Na místě přitom mluvil bez roušky i s lidmi, kteří spadají do rizikové skupiny obyvatel.

Exprezident si však nemyslí, že by to byla chyba. „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak za prvé to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal, co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat,“ řekl v nedávném rozhovoru pro ČTK, kde mimo jiné označil příznivce roušek za vítače migrantů.

Straší nás něčím, čemu je těžké věřit

Na Národní třídě v projevu před novináři uvedl, že předchozích 31 let bylo ideálním obdobím demokracie. Nyní se však podle něj začíná situace mírně zhoršovat. „Letošní výročí pádu komunismu v ponuré atmosféře dnešní doby v podstatě oslavovat nelze, případně jen nostalgicky,“ upozornil.

„Občané naší země, kteří by slavit měli, prožívají dnešní výročí zastrašeni a izolováni. Mnozí se zakrytými obličeji. Rozmáhá se strach a vzájemné podezírání. Je vynucováno, abychom byli poslušni chaotickým příkazům. Nutí nás věřit věcem, kterým věřit je nesmírně těžké,“ uvedl exprezident s tím, že naděje na návrat k normálnímu svobodnému životu slábne.

Klaus tvrdí, že se v posledních měsících opět zavádí cenzura a začíná být opět povolena jen jedna jediná pravda. „Vítězí manipulace a dělení společnosti na ty správné, kteří se vším souhlasí a na ty, kteří si dovolí nesouhlasit.“

Podobný vývoj podle bývalého prezidenta probíhá v celém západním světě. „A není to způsobeno rostoucí silou nezápadních autoritativních režimů. Vzniká to v naší části světa, která byla kdysi svobodná a prosperující. I epidemie koronaviru je používána jako ospravedlnění dnešního vývoje,“ tvrdí.

Zdroj: idnes.cz, foto: Mafra

Přejít nahoru