‚Epidemie je zpět, bohužel.‘ Premiér přiznal, že chyboval, když v létě polevil s opatřeními

Premiér Andrej Babiš (ANO) po několika měsících promluvil k občanům Česka v televizním projevu. Podle očekávání se týkal koronavirové epidemie. „Epidemie je zpět, bohužel,“ řekl předseda vlády hned na začátku. Přiznal rovněž, že v létě polevením v opatřeních proti šíření koronaviru chyboval, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti.

Předseda vlády projev avizoval v neděli ve svém pravidelném vzkazu voličů. Na facebook obvykle vkládá až půlhodinová videa, tentokrát se jeho sdělení vešlo do 23 sekund.

„Některé potěším, některé zklamu,“ řekl k tomu, že dlouhé video tentokrát nepřidá. „Zítra večer vám chci něco důležitého říct, řeknu to v televizi ve 20.00. Moc děkuju a těším se příště,“ uvedl v neděli.

Předseda vlády vystoupil v televizi a rozhlasu s projevem 23. března. Řekl tehdy, že ČR nikdy neprodělala podobnou zkoušku, jako představuje nový koronavirus. „Jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ uvedl tehdy.

Na obrazovky se s vystoupením vrátil 9. dubna. Avizoval tehdy, že projekt tzv. chytré karantény pomůže Česku vrátit se k normálnímu životu. Vybídl také obyvatele, aby o velikonočních svátcích zůstali doma a nenavštěvovali především starší příbuzné.

Premiér v posledních dnech čelí ostré kritice opozice kvůli aktuálnímu vývoji koronavirové epidemie. Počet lidí, kteří v České republice zemřeli s nákazou koronavirem, překročil 500.

V posledních týdnech opakovaně laboratoře zaznamenaly rekordní nárůsty počtu nakažených. Vláda kvůli tomu přistupuje k plošnějším opatřením. V pátek Babiš změnil názor a avizoval obnovení sociálními demokraty, opozicí a kraji požadovaného Ústředního krizového štábu, které by měla vláda schválit v pondělí.

Kvůli situaci v pondělí ráno rezignoval ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. Na jeho místo už prezident Miloš Zeman jmenoval Romana Prymulu.

Zdroj: irozhlas.cz, čtk

Přejít nahoru