Doufám, že lidé do kina chodit nebudou, věří šéf lékařské komory a kritizuje vládu

Za nesystémové a chaotické označil plánované postupné uvolňování opatření šéf České lékařské komory Milan Kubek. Vadí mu například otevření kin a divadel. Kubek to řekl v Partii na televizi Prima.

Proč od 11. května mohou puberťáci do kina, a ne do školy? To je nesmysl a výsledek lobbistických tlaků,“ řekl Kubek. Vláda totiž rozhodla, že žáci devátých ročníků mohou od té doby nastoupit do škol ve skupinách po 15 lidech, aby se mohli připravovat na přijímačky na střední školy.

„Doufám, že lidé nebudou chodit do kina,“ odtušil Kubek.

Věřím, že blázni mají štěstí a že to vyjde
Milan Kubek o uvolňování opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připomněl, že v kinech bude moci být maximálně sto lidí, přičemž obsazena bude jen každá druhá řada a lidé budou moci sedět po dvou a ob sedadlo v řadě.

„U těch škol nemůžete zajistit sociální distanc. Jakmile je pustíte naplno do školy, bude se virus naplno šířit, zanášet se do domácností, na rodiče, prarodiče,“ vysvětloval Vojtěch.

Stejně rizikově vnímá Kubek i umožnění svateb, kterých se bude moci zúčastnit až 100 osob.

„Lidi se tam budou olizovat, budou popíjet, to je živná půda pro nákazu,“ řekl Kubek. „Ale věřím, že blázni mají štěstí a že to vyjde,“ dodal.

Ministr Vojtěch rozhodnutí o rozvolnění opatření hájil a připomněl, že je podmíněno pokračováním pozitivního trendu počtů nákazy.

Pokud by počet nově nakažených stoupl k hranici 400 osob, mohl by kabinet rozvolňování pozastavit. To samé platí pro případ, že by se zvýšilo reprodukční číslo, které ukazuje, kolik osob nakažený člověk infikoval. To je momentálně kolem 0,7 a pokud by se vrátilo k hodnotě 2, bylo by nutno zasáhnout.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru