Děti budou kvůli zavřeným školám umírat dřív a celý život budou chudší, varuje Šmucler

Děti budou kvůli zavřeným školám chudší a budou mít kratší život, varoval v pořadu Interview na CNN Prima NEWS prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podotkl také, že opatření proti koronaviru bylo možné dělat jinak a lépe, stát se vykašlal na ohroženou skupinu a dříve budou umírat například i onkologičtí pacienti. Lékaři podle něj ale pandemii zvládají dobře.

„Opatření, která se dala dělat jinak, bylo velké množství. Šli jsme na to hodně nepřímo třeba zákazem nočního vycházení nebo zavřením škol, které americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, Centers for Disease Control and Prevention, pozn. red.) označilo za nesmyslné. Ne proto, že by se covid nepřenášel ve školách, ale když děti nemají tři čtvrtě roku výuky, budou chudší, což znamená, že budou mít kratší život. Musíme porovnávat benefity a náklady,“ uvedl v pořadu Interview Roman Šmucler.

Dodal, že 60 procent lidí s rakovinou v tuto chvíli nechodí na prevence, proto také zemřou dříve. Podle Šmuclera se navíc stát „vykašlal“ na ohroženou skupinu, kterou měl chránit. „Ti lidé vůbec nevěděli, že patří mezi ohrožené. Mluvilo se o seniorech, ale jde o kombinaci určitých diagnóz. Za jeden den jsme mohli vytvořit seznam skutečně ohrožených lidí, kterým je třeba 35, protože věk nerozhoduje, a ti se měli opravdu chránit,“ vysvětlil stomatolog, který se na podzim řadil mezi odpůrce vládních protikoronavirových opatření.

Podle Šmuclera mohl stát dávat lidem v ohrožených skupinách alespoň respirátory zadarmo, což považuje za úplné minimum. Zároveň uvedl, že každý z ohrožené skupiny mohl mít svého osobního asistenta, který by se každý den testoval, chodil mu na nákupy a podobně. „Říkám schválně přehnanou věc, abychom si uvědomili, jak málo byli chráněni,“ podotkl.

„Měli ohroženým dát papír s informacemi, co smějí dělat a co ne. Také jsme mohli vymyslet systém nějaké pozitivní internace, třeba umístit některé lidi na měsíc do lázní, izolovat je a kontrolovat. Byl bych i pro uzávěry jako třeba v Uničově. Měli bychom nechat hygieniky, aby dělali pořádnou věc. Pokud se v současné době nezvládá situace v Chebu, musí tam přijet sanita a třicet lidí převézt do vnitrozemí a hygiena něco zavře. A bylo by hotovo,“ popsal svou ideální představu řízení epidemie Šmucler s tím, že aktuální opatření jsou málo například pro Cheb a hodně pro Prahu.

Tvrzení, že Češi jsou nejhorší, mě uráží

Stomatolog dříve přirovnával covid k těžší chřipce. Svůj postoj v pořadu Interview vysvětlil. „Přenáší se jako chřipka, ochrana je stejná, ale smrtnost násobně vyšší. Souvisí to s tím, že seniory nemáme proočkované, proto covid nemůžeme srovnávat s chřipkou, na kterou existuje očkování,“ upřesnil Šmucler. Dodal, že byl označován popíračem, ale ve skutečnosti nechtěl vyvolávat paniku.

Zároveň si myslí, že česká medicína situaci zvládá dobře. „Doktoři u nás jsou skvělí a my si zbytečně sypeme sůl do ran,“ podotkl prezident České stomatologické komory s tím, že se Češi nemají srovnávat s okolními zeměmi, protože mají jiné systémy.

„Německo se tváří, že Česko je Mordor, kde se dějí hrozné věci, ale jde o srovnávání nesrovnatelného. Angela Merkelová řekla, že dávno netrasují, vzdali to. Oni se na rozdíl od nás nesnaží vychytat lidi, kteří byli s nakaženým v kontaktu a mohou roznášet covid. Řeší nemocné lidi, z nichž ve srovnání s Českou republikou relativně hodně umře. Soustředí se spíše na těžší stavy a testují naslepo,“ vysvětlil Šmucler s tím, že v Česku testujeme nemocné a jejich příbuzné, proto máme třeba 30 procent pozitivních testů.

„Slovensko zase jinak počítá mrtvé. Srovnávání takových čísel s tím, že Češi jsou nejhorší, mě uráží,“ zdůraznil Šmucler.

Zároveň se vyjádřil k očkování, ve kterém podle něj selhává především Evropská unie. „Britové a Američani mají podnikatelský přístup, hodně riskovali. Izraelci mají vojenský, ale my takový úřednický, že se počká, nespěchá to,“ dodal stomatolog s tím, že Unie prohrává závod s časem.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru