Denně riskují. Nemocnice žádají pro zdravotníky odměnu

Lékaři jsou vyčerpaní a vystresovaní. Sestry také, hlásí Asociace Českých a moravských nemocnic. Žádá proto vládu, aby zdravotníkům ve špitálech přidala na odměnách. Každý by měl dostat nejméně šest tisíc navíc za odpracovanou směnu. Peníze by měly jít přímo ze státního rozpočtu.

Zdravotničtí pracovníci zažívají mimořádné vypětí. Stojí v první linii a jsou ohroženi epidemií a trvajícím nedostatkem ochranných prostředků. S rizikem nákazy se setkávají každodenně,“ upozorňuje šéf nemocniční asociace Eduard Sohlich.

Žádá proto vládu, aby jim přidala alespoň na penězích. „Navrhujeme, aby rozhodla o mimořádném příplatku pro zdravotníky za odpracovanou směnu,“ pokračuje Sohlich.

Peníze by podle něj měli dostat naprosto všichni – tedy nejenom lékaři a sestry státních nemocnic, ale i těch venkovských. „Uvolnit by je měla vláda ze státního rozpočtu. Posláním zdravotních pojišťoven je totiž hradit zdravotní péči, nikoli řešit důsledky současné krize v nemocnicích,“ dodává Sohlich.

Vysoké náklady pro pojišťovny

Pojišťovny navíc budou mít co dělat, aby vůbec zaplatily poskytnutou péči. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví totiž bude mít letos systém veřejného zdravotního pojištění schodek asi čtyřicet miliard korun.

Třeba největší Všeobecná zdravotní pojišťovna už oznámila, že na pojistném vybere nejméně o sedminu méně – počítá s propadem o 31 miliard korun. Letos ale prý ještě zvládne péči uhradit z rezerv. „Nedojde-li k zásadní změně situace, jsme připraveni rok 2020 ekonomicky zvládnout,“ řekl po posledním jednání správní rady šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Redakce Deníku oslovila ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha i premiéra Andreje Babiše s dotazem, jestli žádosti nemocnic vyhoví a zdravotníkům mimořádnou odměnu schválí. Ani jeden z politiků ale na dotaz neodpověděl.

V některých dalších evropských zemích už ale vlády tomuto mimořádnému navýšení odměn zelenou daly. Například maďarský premiér Viktor Orbán v pátek uvedl ve veřejnoprávním Rádió Kossuth, že každému zdravotníkovi pošle 500 tisíc forintů (tedy asi 38 tisíc korun) jako prémii za přesčasy a podstoupené riziko.

Zdroj: denik.cz

Přejít nahoru