Další opatření omezí volnočasové aktivity, řekl Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek na tiskové konferenci zhodnotil další vývoj epidemie covidu-19. Ve srovnání s minulým týdnem podle něj nepozorujeme tak velký nárůst v počtu nových potvrzených případů nákazy. Čtvrtečních 2913 považuje za maximum týdne. Nemusí se přistupovat k modelům, které počítaly s reprodukčním číslem 1,8 nebo 2. Jak uvedl, epidemie je u nás srovnatelná se situací v Izraeli, Španělsku a Velké Británii.

„V posledních dvou týdnech došlo k dramatické akceleraci (počtu nových případů). V tuto chvíli se exponenciální nárůst, který tady byl minulý týden, kdy jsme se dostali přes hranici tří tisíc případů denně, naštěstí zpomalil,“ sdělil Prymula novinářům.

„Nejde nám ani tak o to, jestli máme 2000 nebo 3000 nově pozitivních, ale o to jakým způsobem tato data ovlivňují náš systém a jeho kapacitu,“ řekl ministr.

Záleží na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných, vyžadujících plicní ventilaci, nebo počty úmrtí. „Tato data jsou naprosto reálná, opatření jsou proto naprosto na místě,“ dodal.

Nejpostiženější věkovou skupinou jsou podle Prymuly lidé ve věku od 20 do 29 let. Dochází také k nárůstu u žáků, protože začal školní rok. U seniorů se šíření nákazy zatím daří předcházet.

„Tato kohorta je pro nás klíčová a potřebujeme ji ochránit, protože pokud se (nákaza) dostane mezi ně, musíme počítat s vyšší smrtností,“ popsal ministr zdravotnictví. Podíl pacientů v rizikové skupině ve věku 65 let a více roste zejména v Praze. Ve srovnání s předchozím týdnem byl nárůst téměř dvojnásobný.

Republika v oranžové

Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, zhruba 20 okresů je zelených v prvním stupni.

Prymula zopakoval svá dřívější slova, že pokud by se takzvaný semafor brzy zbarvil do jedné barvy, bude nesmyslné jej dále publikovat.

„Princip vyhodnocení je takový, že převažující barva v daném kraji byla brána za markantní a podle toho byl doporučený postup v daném kraji. Samozřejmě jsou drobné odchylky v okresech, které se liší od celkové barvy daného kraje,“ řekl.

V metropoli, kterou nový ministr nazval „vysavačem osob z okolí, kteří se pak vrací do regionů“, se nákaza šíří v řadě případů komunitně a nedaří se trasovat konkrétní zdroj.

„V Praze se snažíme systém restartovat tak, abychom byli adekvátně schopni dotrasovat kontakty v podstatně větší míře, než tomu bylo v uplynulých týdnech, kdy zpoždění bylo poměrně vysoké,“ popsal.

Podle něho se zvyšuje počet lidí v call centrech, ze současných 600 osob by se na trasování v Praze mělo v brzké době podílet 850 lidí. Ani tento počet není podle Prymuly konečný.

Uvedl také, že informační systém by měl být v tuto chvíli nastaven tak, že do 48 hodin by měl být vyrozuměn člověk jak s negativním, tak pozitivním testem na koronavirus. Upozornil, že tomu tak dříve nebylo.

Další opatření

Příští týden budou vydána další opatření omezující shromažďování. Dotknou se podle něj hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky. „Opatřeními, která jsme udělali, jsme schopni reprodukční číslo srazit někam k 1,2. Ale potřebujeme ho dostat pod jedna,“ řekl Prymula. Nyní je reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden člověk s nákazou, 1,4.

Prymula připomněl, že některé země, například Velká Británie, mají povoleno shromažďování jen do šesti lidí. V Česku se podle něj bude omezovat počet lidi ve volnočasových aktivitách nebo aktivitách, které nejsou zásadní.

Pilotní projekt takzvaného sebereportování už byl spuštěn, od pondělí nebo úterý přejde do plného provozu, řekl ministr zdravotnictví Prymula.

Odběrová centra

Testovací kapacita by se měla navýšit na 30 000 testů denně, současná je asi 23 000. „Páteřní síť v nemocnicích by měla dále narůstat z 8000 na 12 000,“ věří Prymula.

V současné době se podle něj zapojuje akademický sektor. „Díky pojišťovnám se daří nalézat model, jak tato pracoviště zaplatit,” dodal.

Odběrová centra u největších nemocnic mají podle Prymuly fungovat osm hodin denně a udělat aspoň 1000 odběrů denně, u regionálních nemocnic by měla být otevřena aspoň pět dní v týdnu s podobnou kapacitou. Ostatní centra by měla fungovat aspoň tři dny v týdnu a čtyři hodiny denně.

Pošta a roušky

Na webu České pošty budou zveřejněny informace o tom, jakým způsobem mají lidé prověřit, zda byly poškozeny jim doručené roušky. Roušky a respirátory pro zdravotně postižené, které chce vláda rozeslat, už nebudou distribuovány v papírových obálkách, sdělil Prymula.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru