Další kraje začínají s očkováním proti koronaviru, zájem je veliký

V sobotu 2. ledna začaly další krajské nemocnice s očkováním proti koronaviru, například v Jihlavě, Havlíčkově Brodě či Hradci Králové. Zájem je veliký.

Prvním zdravotníkem, jenž dostal dávku v Jihlavě, byl ředitel tamní nemocnice Lukáš Velev. Za víkend bude očkováno zhruba 200 zdravotníků, řekli Velev a mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Očkování se týká aktuálně pracovníků nemocnic a záchranné služby. V nemocnici Nové Město na Moravě by se mělo očkovat od pondělí, v pelhřimovské od úterý, v třebíčské od středy.

„Zájem je překvapivě vysoký, jenom pro ilustraci: je nás tady asi patnáct set, na chřipku se nechává běžně očkovat kolem čtyř set lidí, teď už máme na covid zabukovaných přes devět set lidí,” řekl Velev.

Spotřeba dávek za víkend

Ředitel předpokládá, že za víkend využije všechny očkovací dávky, pro zaměstnance nemocnice i zdravotnické záchranné služby.

„Jediné, co je trošku v rozporu s politickými proklamacemi, že zrovna v první ampulce, kterou jsme načali, nebylo celých šest dávek, ale pět a něco. My jsme to čekali, tak jsme udělali speciální prostory a ampulky se budou využívat tak, že když tam bude šestá dávka, může se použít, a když tam nebude, nenastane výpadek,” řekl Velev. Očkuje se na dermatologickém oddělení.

V jihlavské nemocnici bylo v pátek 53 hospitalizovaných pacientů s koronavirem, z toho asi deset na JIP. Dosud nejvíc jich tam leželo na přelomu října a listopadu.

Očkování v Havlíčkově Brodě

Očkovat v sobotu začíná také nemocnice v Havlíčkově Brodě. Za víkend dostane dávku kolem 60 zdravotníků, řekla Černo. Vakcíny budou podle hejtmanství rozdělené mezi všech pět nemocnic kraje. Jako první budou očkováni zdravotníci, kteří jsou v kontaktu s covidovými pacienty.

Na Vysočině se od začátku pandemie nakazilo koronavirem 36 985 lidí, z nich se 31 874 vyléčilo. Hygienici v kraji zaznamenali od jara 523 úmrtí lidí nakažených koronavirem.

Očkovat se začalo také v nemocnici v Hradci Králové

Fakultní nemocnice Hradec Králové v sobotu ráno také zahájila očkování proti onemocnění covid-19. Prvními očkovanými byli zaměstnanci nemocnice a někteří vysoce rizikoví pacienti. Nemocnice obdržela celkem 975 dávek vakcíny, očkování bude pokračovat také v dalších dnech.

Očkování nemocnice provádí vakcínou firmy Pfizer v ambulancích Pavilonu interních oborů FN HK, připraveny jsou tři očkovací týmy, které zvládnou naočkovat každý den zhruba 170 předem zaregistrovaných lidí.

Očkování ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové začalo 2. ledna ráno.

Očkování ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové začalo 2. ledna ráno. Foto: FN Hradec Králové

Mezi prvními očkovanými ve FN HK byla například sestra ze IV. interní hematologické kliniky FN HK.

„Možnost očkování určitě vítám, aplikace byla úplně bez problémů,“ uvedla krátce po očkování.

„Podílím se i na péči o pacienty s covid-19 a to, že očkování začalo je dobře, protože jinak z této situace není cesty ven,“ dodal další očkovaný lékař.

Fakultní nemocnice Hradec Králové v posledních dnech registruje nárůst hospitalizovaných pacientů s covid-19, zatímco před svátky se jednalo o stovku pacientů, nyní jich je necelých 150, z toho přibližně čtyři desítky vyžadují umístění na lůžkách intenzivní péče. Nemocnice kvůli nárůstu počtu pacientů musela v souladu se svým pandemickým plánem znovuotevřít některá oddělení určená pro péči o pacienty s covid-19.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru