Co bude po konci nouzového stavu? Vojtěch připravuje speciální zákon

Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon pro boj s koronavirem, který bude mít dočasnou účinnost. Mimořádná opatření by měla nadále schvalovat vláda. Na Twitteru to uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků, ministerstev zdravotnictví a vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem,” napsal na Twitter Vojtěch.

 

Zákon by měl být podle ministra dočasný a mimořádná opatření, která budou podle něho vyhlašována, by měla schvalovat vláda. „Ve čtvrtek ho předložím na vládu,” dodal Vojtěch.

Co bude dál?

Vyřešit by to tak mělo situaci, se kterou v posledních dne kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) potýká. Nyní totiž opatření, která omezují pohyb i provoz maloobchodu a služeb, vyhlásila vláda na základě krizového zákona. Jeho platnost ale skončí s nouzovým stavem, což by mělo být 17. května. Spolu s tím by skončila také vládní opatření.

Ministerstvo zdravotnictví tak původně chtělo novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví. Díky tomu by dostal šéf resortu Vojtěch větší pravomoci, a mohl by tak bez souhlasu vlády rozhodnout právě o omezení provozu či o úplném uzavření obchodů včetně nákupních center. Opatření by tudíž mohla trvat i po skončení nouzového stavu.

Po kritice opozičních stran i ústavních právníků nakonec ministerstvo zdravotnictví návrh stáhlo. Vojtěch nezískal podporu ani koaličních sociálních demokratů.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru