Čína hlásí nejvíce nových případů nákazy za pět týdnů, mnoho nemocných přijíždí z Ruska

V pevninské Číně za poslední den přibylo 108 nových případů nákazy novým koronavirem, další dva lidé zemřeli. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Počet infikovaných je o devět vyšší než v neděli a je nejvyšší za posledních více než pět týdnů.

V neděli Peking nehlásil v denním srovnání žádné úmrtí na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. V pondělí přibyli do statistiky dva mrtví. Celkem si tak onemocnění v pevninské Číně – tedy bez Hongkongu a Macaa – vyžádalo 3341 mrtvých.

Novým koronavirem, označovaným SARS-CoV-2, se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel celkem nakazilo 82 160 lidí. Pevninská Čína, z níž se na začátku tohoto roku začal virus do světa šířit, je tak v počtu nakažených aktuálně na sedmém místě na světě. Předstihly ji už Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a Británie.

Nejproblematičtější oblastí je nyní provincie Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny. Čínská zdravotní komise v pondělí informovala o nových 98 importovaných případech. Devětačtyřicet z nich jsou čínští občané, kteří do země, konkrétně právě do provincie Chej-lung-ťiang, přijeli z Ruska.

„O našem malém městě jsme si mysleli, že je pro nás tím nejbezpečnějším místem,“ citovala agentura Reuters jednoho z obyvatel pohraničního města Suej-fen-che. Všechna čínská města poblíž hranice s Ruskem zpřísnila hraniční kontroly a zavedla přísná pravidla karantény. Například Charbin (Cha-er-pin), který je hlavním městem provincie Chej-lung-ťiang, zavedl pro lidi přijíždějící ze zahraničí karanténní opatření v délce 28 dní. Každý, kdo přicestuje z ciziny, zůstane dva týdny v karanténním středisku a pak další dva týdny v domácí izolaci. Všichni se rovněž budou muset podrobit opakovaným testům na koronavirus.

Čínští zdravotníci identifikovali také 61 lidí, kteří se nakazili koronavirem, ale příznaky nemoci covid-19 nevykazují. Ještě donedávna statistiky tyto pacienty nezmiňovaly. I lidé bez symptomů mohou ovšem virus šířit. V neděli bylo nově zjištěných nakažených bez příznaků 63.

V provincii Chu-pej, ze které se začala na konci loňského roku nákaza šířit do dalších částí Číny a posléze i do celého světa, nezaznamenali stejně jako o den dříve žádný nový případ nákazy. Obě nové smrtelné oběti v celostátní statistice pocházejí nicméně právě z provincie Chu-pej.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru