Chystá se otestování všech občanů Česka

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek představil plán na testování všech občanů na koronavirus. Testovala by se přítomnost protilátek. Ministerstvo bude jednat s praktickými lékaři, kteří by testování prováděli. Prymula označil plán za ambiciózní, začít realizovat by se mohl už za dva týdny.

„Je tu velká skupina lidí, kteří testováni nejsou. A ta skupina může být mnohonásobkem toho, kolik osob tady jsme schopni zachytit,“ uvedl Prymula s tím, že vláda v posledních dvou řeší ambiciózní projekt otestování všech občanů ČR

„Protestování v podstatě všech obyvatel České republiky by nebylo na bázi testů PCR, ale bylo by to testy antigenními. Budeme velmi intenzivně jednat s praktickými lékaři, a pokud se celý ten projekt podaří, tak si dovedu představit, že s nějakým odstupem 14 dnů by toto bylo možné,“ prohlásil ministr.

Projekt je podle něj potřeba důkladně připravit, protože testování není možné provádět příliš dlouho. „Takovýmto mechanismem bychom byli schopni odhalit nějakých 90 až 93 procent pozitivních jedinců v populaci, a tak následně snížit tím, že je pošleme do izolace, riziko, že se u nás bude ta nemoc šířit takovým tempem, jak se šíří doposud,“ uvedl Prymula.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru