Chceme tím Moravskoslezský kraj bránit, říká Maďar o zpřísnění opatření. S OKD rozhodnutí prý nesouvisí

Rozšíření restriktivních opatření proti koronaviru v Moravskoslezském kraji nesouvisí s vývojem lokálního ohniska nákazy na Karvinsku, ale s jejím šířením zahraničními pracovníky. Rádiu Impuls to řekl epidemiolog a šéf odborné skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Hygienici rozšířili omezení dosud platná na Karvinsku na celý Moravskoslezský kraj, restrikce se týkají nošení roušek nebo návštěv v nemocnicích.

V České televizi pak epidemiolog Maďar řekl, že celková situace v kraji je ale pod kontrolou a neděje se tam nic dramatického. Negativní trend ohledně počtu nakažených v Moravskoslezském kraji podle Maďara nevychází ze situace v těžební společnosti OKD, ale z vývoje v řadě firem v kraji.

„Nezřídka je to následkem pozitivních testů zahraničních pracovních sil, kdy tito zahraniční pracovníci, včetně mnoha pendlerů, mají velký počet domácích kontaktů, jejich kolegů v práci. A od nich nám hrozí potenciálně zanesení nákazy,“ řekl Rádiu Impuls.

Podle něj zahraniční pracovníci nemusí o nákaze ani vědět a průběh nemoci covid-19 u nich může být bez příznaků, přesto mohou být infekční a šířit nákazu do širší společnosti. „Takže čerstvě přijatá opatření jsou snahou komunitu Moravskoslezského kraje bránit,“ řekl Maďar.

Okamžitou platnost mimořádných opatření v kraji Maďar v České televizi odůvodnil tím, že krajská hygienická stanice mohla mít obavu z případných velkých víkendových akcí, které by mohly přispět k rozšíření nákazy. Nicméně připustil, že by se vydávání opatření mělo sjednotit. Dosud každé opatření, které plošně vydávalo ministerstvo zdravotnictví, začínalo platit od následující půlnoci.

Zahraniční pracovníci

Opatření hygieniků pro Moravskoslezský kraj nabylo účinnosti během pátku poté, co je zveřejnili na své úřední desce. Zhruba v době, kdy o nich informoval na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Maďara byla ale opatření pro celý kraj „poměrně dlouho dobu na stole“ a přikročilo se k nim poté, co se ukázaly náznaky komunitního šíření nákazy a objevily se firemní klastry v několika okresech, zčásti kvůli zahraničním pracovníkům.

Ministr a krajští hygienici rozšířili na celé území Moravskoslezského kraje povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a ve vnitřních prostorách. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem.

Různých akcí se může účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23.00 do 8.00 zavřené. Omezení se týká také pendlerů, kteří musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test na koronavirus.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru